Mikrokontroléry: Zobrazení obrázku z počítače na grafickém LCD. (PC program ke stažení)
Pokud si "hrajete" s monochromatickým (buď je daný bod černý nebo bílý) grafickým LCD displejem, asi se nespokojíte jen se zobrazováním textu, ale hned vás napadne, jak by se na něm dali zobrazovat různé grafické prvky, obrázky nebo dokonce animace. V mikrokontroléru se dají vytvořit algoritmy, které udělají třeba rámeček, dají se dokonce napsat procedury pro vykreslování grafů, ale tím to tak končí. Nypříklad i kreslení obyčejné kružnice je velmi složité a vyžadovalo by vytvořit mnoho ne zrovna jednoduchých algoritmů pro zjednodušení řízení LCD a pro další matematické výpočty.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Dříve nebo později nejspíš přijdete na to, že s tím co váš mikrokontrolér umí a s tím co je možné s větším či menčím úsilím naprogramovat je téměř nemožné a i iracionální nějak výrazně komprimovat nebo programově vytvářet grafiku ve smyslu obrázků a animací. Například do mikrokontrolérů PIC řady 18 se obvykle vejde několik desítek obrázků při rozlišení 160x32 bodů, což by v případě "videa" postačilo na několik vteřin. Ale i to se určitě může hodit. Další možností je použít externí paměť, třeba SPI/I2C EEPROM.
www.elweb.cz
A teď jak na to? Nakreslete si v obrázek v grafickém editoru, můžete použít Malování ve Windows, Photoshop a nebo kterýkoli jiný program, ve kterém je možné uložit obrázek do 2-barevného BMP.
www.elweb.cz
Hledal jsem na internetu program, který by mi umožnil převést tento pobrázek na jedničky a nuly, takových jsem nalezl hodně, ale žádný neuměl vytvořit přímo kód pro mikrokontrolér v asembleru. A tak jsem si vzpomněl na VisualBasic a něco zkusil vytvořit. S pomocí uživatelů fóra www.builder.cz, kterým patří mé poděkování, se mi nakonec program podařil uvést do provozu. Není dokonalý, ale funguje :)
www.elweb.cz
Je v něm podrobný popis, jak kód v jazyku symbolických adres pro mikrokontrolér z BMP obrázku vytvořit. Inicializaci LCD za vás pochopitelně neudělá, ale můžete si přímo nadefinovat, jak má z jedniček a nul vytvořit kód.
www.elweb.cz


obrázek/schéma ve formátu gif
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
soubor zip (program a pod.) (stažení: pravé tlačítko > uložit cíl jako)

<< předchozí článek
0206PIC: Blikač na jízdní kolo s červenými a žlutými led (montáž na zadní nosič).
další článek     >>
0199Modul zesilovače 2x 60 W s LM4780, který lze použít i jako regulovatelný zdroj napětí

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2023 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist