Plně komplementární Tranzistorový mono zesilovač 100W / 8 Ohm s ochrannými a indikačními obvody
Posledních pět měsíců se věnuji návrhu a stavbě tranzistorového koncového zesilovače pro reprosoustavy, na které se můžete podívat také zde, na elwebu, a zde jsou výsledky. Schémat se dá na internetu i v knihách najít hodně, ale pokud se rozhodnete zkonstruovat tranzistorový zesilovač nebude vám zřejmě stačit jen schéma. Chce to i rozumět funkci jednotlivých jeho částí. Proto jsem se rozhodl zakoupit a nastudovat patřičnou literaturu (Konkrétně "Operační zesilovače v elektronice" a "Elektronika - obvody, součástky, děje" obojí od vydavatelství BEN). Nerad pájím podle cizího schématu a tak jsem se rozhodl navrhnout něco vlastního. Netvrdím, že to byla volba dobrá, ale alespoň se tak lecčemus přiučím. Jeden zesilovač mám již sestavený. Parametry (činitel tlumení větší než 300 v celém frekvenčním pásmu, rychlost přeběhu 50V za mikro sekundu, mezní frekvence 200kHz (-3dB), trvalý sinusový výkon 100W do zátěže o impedanci 8 Ohmů) jsou velmi uspokojivé a první poslechové testy mě (ve srovnání s čipy LM3886, LM1875 a TDA2050) doslova nadchly ;o)

Zesilovač je zatím stále ve vývoji. Schéma je k nahlédnutí níže v souborech ke stažení. Je již plně funkční, ale možná budu některé drobnosti dále upravovat. Pokud se v dané problematice vyznáte a máte k zapojení připomínky, kontaktujte mě, prosím, e-mailem nebo v diskuzním fóru. V napájecím zdroji pro jeden kanál je toroidní transformátor 200VA 2x 35V + 2x 14V a celkově 25 mF / 80V elektrolytické kondenzátory s nízkým vnitřním odporem. Zapojení koncového stupně je plně komplementární. V koncovém stupni jsou použity bipolární tranzistory MJL4281 a MJL4302. Součástí zesilovače (na jednom plošném spoji) je ochrana proti SS napětí na výstupu, opožděné připojení výstupu, indikace signálu a limitace, indikace přehřátí, tepelná pojistka a měkký náběh filtračních kondenzátorů.

Přístrojová skříňka je z duralového plechu a čelní panel z masivního bukového dřeva (z prahu). Plánuji i stavbu korekčního předzesilovače s operačními zesilovači OPA134 (TI) a potenciometry ALPS.
obrázek/schéma ve formátu gif
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
0399Optický oboustranný oddělovač digitálního signálu
další článek     >>
0499laditelný OSCILÁTOR od 10Hz do 100kHz s nízkým zkreslením, VCA a DC/RMS převodník ve stabilizaci amplitudy, skokové ladění v exponenciální posloupnosti

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist