Discotékový laser v malém s dosvitem cca 5m
S klasickým laserovým ukazovátkem se dají docela jednoduše vytvořit na stěně vašeho pokoje pěkné světelné efekty. Pokud se s laserovým ukazovátkem nijak nehýbe, tak svítí pouze jako malá červená tečka. To není zas tak zajímavé, ale stačí dva motorky se zrcátky a hned je světelný efekt daleko líbivější. Kolmo, ale schválně ne úplně přesně kolmo, k osičkám motorků jsou tavící pistolí přilepeny nebo jinak přidělány kulatá zrcátka s průměrem cca 3cm. Taková zrcátka seženete nebo si necháte vyrobit za pár korun v jakémkoli sklenářství. Po roztočení jednoho motorku se místo červené tečky na stěně zobrazí červená kružnice. Její průměr je závislý na naklonění zrcátka vůči rovině kolmé na osičku motorku. Když se roztočí i druhý motorek, vznikají velice pěkné světelné obrazce: hvězdičky, trojúhelníky, čtverce, mnohoúhelníky, spirálky, prolínající se kružnice, kružnice pomalu měnící svůj průměr, rotující obrazce a podobně. Vše záleží na poměru rychlostí otáček prvního a druhého motorku. Ještě zajímavější efekty vznikají, když optozávorou sledujeme aktuální polohu jednoho z motorků a podle toho rychle blikáme s laserovou diodou. Mechanické uspořádání motorů a laser diody je vidět na následujícím obrázku:
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Motorky na stejnosměrné napětí 5 až 12V se dají sehnat v modeláři nebo v některých obchodech s elektro sučástkami. Pro nízkou hlučnost však doporučuji použít 12V ventilátory s ulámanými (nebo uštípanými) lopatkami. Laserovou diodu koupíte buď v obchodě s elektro součástkami nebo můžete použít i klasické laserové ukazovátko. Za tmy dosvítí laser přibližně 5m. Záleží to na "délce promítané křivky" daného světelného obrazce. Pro použití tohoto laseru například na discotéce je nutné sehnat výkonnější laserovou diodu.
Nezapomeňte, že se nesmíte dívat přímo do laserového paprsku, protože to může vážně poškodit zrak.

Laser "funguje" po připojení motorků a laserové diody k napájení. Dioda se připojuje pochopitelně přes rezistor stejně jako led. Proud procházející běžnou 5mW laserovou diodou by měl být 50mA. A úbytek napětí na diodě 3V, takže pro napájecí napětí 12V je odpor:

R = U / I = (12-3) / 0,05 = 180 ohmů

Jak už jsem zmínil, lepších efektů se dá docílit regulací rychlostí otáčení motorků a blikáním diody. Ovládací obvod s mikrokontrolérem PIC uvedu v některém z příštích článků.


obrázek/schéma ve formátu gif

<< předchozí článek
01992-pásmové reprobedny 50/100 VA rms, 70 až 20 000Hz s reproduktory TVM
další článek     >>
0799Stavba dílenského stolu 80x110x60cm (v,š,h)

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist