2-pásmové reprobedny 50/100 VA rms, 70 až 20 000Hz s reproduktory TVM




Materiál elweb.cz
Reprobedna musí být dostatečně masivní z tlustého a těžkého materiálu. Vyhovuje například dřevotříska tloušťky 18mm v kombinaci s překližkou 8mm. Dřevotřísku koupíte například v Obi, Baumaxu a podobně. Pokud nevlastníte elektrickou pilu, tak si ji nechte raději nařezat na rozměry uvedené v následující tabulce: elweb.cz

šířka v mm délka v mm počet a materiál
190 190 2ks, překližka 8mm
254 190 2ks, překližka 8mm
254 174 2ks, dřevotříska 18mm

elweb.cz
Otvor pro reproduktory elweb.cz
Pokud nemáte přímočarou pilu, tak zde nastává trochu problém s výřezem otvorů pro reproduktory. Reproduktory umístěte na čelní překližkovou desku 254x190 mm. Pro výškový reproduktor ARV-104-64/8 od firmy TVM vyřízněte otvor o průměru cca 85 mm a pro basový reproduktor ARN-150-73/4 otvor o průměru přibližně 120 mm. Otvor se dá vyříznout pomocí vrtačky a to tak, že po obvodu otvoru vyvrtáte několik desítek děr o průměru asi 5 mm v těsné blízkosti a následně dřevotřísku mezi nimi vylámete kleštičkami na drát nebo šroubovákem. Otvor udělejte nejprve o něco menší a až pak jej zvětšete zabroušením rašplí nebo hrubým pilníkem.
elweb.cz
Montáž bedny elweb.cz
Jednotlivé díly k sobě nejprve přilepte lepidlem (Herkules ap.) a potom je přišroubujte dostatečně velkými vruty. Každý spoj, a zejména pak spoje na přední a zadní straně, by měly být sešroubovaný alespoň třemi vruty s rozměry 4x40 mm nebo podobnými. Předpokládám, že víte jak se správně montují vruty, ale přesto zde uvádím následující obrázek:
elweb.cz
šroubování vrutů
elweb.cz
Obrázek montáže reprobedny: elweb.cz
konstrukce reprobedny
elweb.cz
Vystlání reprobedny elweb.cz
Aby nerezonovaly dřevotřískové desky a nedocházelo příliš ke vzniku stojatého, tak se celý vnitřek, a to především zadní strana, musí zevnitř vystlat minimálně 2cm vrstvou vatelínu nebo jiné tkaniny. Vatelín můžete k dřevotřísce přilepit nebo ho nechat jen tak volně. Na přední stranu k reproduktorům postačí vatelín jen v tenké vrstvě.
elweb.cz
Stojaté vlnění elweb.cz
Uvnitř reprobedny se odrazem od stěn vytváří tzv. stojaté vlnění, které zvlňuje frekvenční charakteristiku ozvučnice (vznikají další složky signálu, které původní signál neobsahuje), což je nežádoucí. Omezit se dá vystláním reprobedny uprostřed. Takové řešení sice účinně odstraňuje problém stojatého vlnění, ale zároveň trochu zhoršuje reprodukci na středech - je třeba vyzkoušet.
elweb.cz
Vyrovnání citlivostí reproduktorů elweb.cz
Výškový reproduktor ARV-104-64/8 má citlivost asi o 6dB vyšší než basový ARN-150-73/4, takže by hrál hlasitěji. Z části se tento problém vyřeší použitím 8-ohmového výškového a 4-ohmového basového reproduktoru. Tím klesne rozdíl na 3dB a to už tak lidskému uchu nevadí, ale je lepší, když se výškový reproduktor ještě zatlumí odporovým děličem. Výhybka musí být pochopitelně přizpůsobena na 4/8 ohmů. Takovou můžete zakoupit například u firmy Dexon za cca 180Kč.
elweb.cz
Frekvenční rozsah reprobedny je 70 až 20 000 Hz (při poklesu 3dB).
Dělící kmitočet výhybky může být zvolen od 3,5 do 5 kHz.
elweb.cz
Příkon reprobedny elweb.cz
V pojmech příkon a výkon má hodně lidí zmatek, takže pro vysvětlení: (Akustický) Výkon reproduktorů je roven příkonu násobeným účinností, která se pohybuje kolem 1%. (Akustický) výkon této reprobedny je přibližně 0,4W. Vetšinou se však udává "standardizovaný dlouhodobý příkon", který je 50VA RMS a "standardizovaný krátkodobý příkon", ten je 100VA RMS max. Jednotka je VA [voltampér] a nikoliv W, protože se jedná o příkon zdánlivý, nikoliv činný. Zesilovač by měl mít výkon podobný jako je "standardizovaný dlouhodobý příkon" reprobeden, ale je v celku jedno, zda k reprobedně připojíte zesilovač o výkonu 5W (v takovém případě však nevyužijete výkonové možnosti reprobedny) nebo klidně 200W, ale v tomto případě zase hrozí spálení reproduktorů při neopatrné manipulaci s ovládáním hlasitosti. Pro představu pro ozvučení běžného pokoje postačí zesilovač o výkonu 2x 20W, lépe však 2x50W (kvůli dynamice). Pro ty, kteří zvažují stavbu zesilovače s hybridním integrovaným obvodem pro tyto reprobedny, tak mohu doporučit například LM1875, TDA2050, LM3886 a podobně.
elweb.cz
Povrchová úprava elweb.cz
Reprobedny se dají buď polepit tapetami, natřít/nasprejovat barvou, potáhnout tkaninou, namořit, nalakovat atd.. Já jsem zvolil potažení bavlněnou tkaninou a následné nalakování bezbarvým lakem. (Kdyby se mi to povedlo lépe), tak by to mohlo vypadat daleko lépe a také profesionálněji než ostatní možnosti povrchových úprav, ale tato metoda je trochu náročnější a především dost pracná. Nejprve se dřevěná deska štětcem natře nějakým řídkým lepidlem na dřevo (Herkules mírně naředěný vodou ap.) a pak se na ní napne látka. Látka by měla být tenká a hlavně bavlněná. Já jsem zvolil černou, ale barva už záleží na vás. Lepidlo se nechá asi hodinu zaschnout a pak se ostrým nožem nebo žiletkou látka na koncích desky ořízne. Další možností by bylo látku již při montáži bedny skřípnout mezi jednotlivé desky a pak by se ani nemusela ořezávat (to mě ale napadlo až když jsem měl bedny slepené) Takto se potáhne reprobedna ze všech stran, lepidlo se nechá ještě den pořádně doschnout a nakonec se celá nalakuje bezbarvým lakem. Na fotografiích níže ("soubory ke stažení") se můžete podívat jak se to (ne)povedlo mě ;o)


fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
03088-kanálové sériové dálkové ovládání po dvou drátech (přijímač) s PIC16F84
další článek     >>
0299Discotékový laser v malém s dosvitem cca 5m

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist