Hi-Fi domácí kino




V následujících několika článcích popisuji výrobu Hi-Fi subwooferu.

Subwoofer
Reprobedna s hlubokotónovým reproduktorem, která hraje pouze nízké kmitočty. Většinou pod 120Hz. Suboofry komerčně vyráběné pro domácí kino bývají velice malé (okolo 10l), aby nezabírali mnoho místa. Při stavbě subfoofru se však vždy volí zásadní kompromis mezi objemem a minimální frekvencí bedny, tedy tím, jak dobře bude hrát nízké kmitočty (basy až "dunění"). Stejně jak kvůli reklamě výrobci uvádějí výkony v různých stupnicích, tak i minimální frekvence subwooferů udávají značně zkresleně. Pokud na osmi litrový subwoofer napíší 20-120Hz, tak mohou mít pravdu. Záleží totiž na ostatních údajích. Reprobedna může hrát 20Hz, ale pří poklesu například 50dB. Pro Hi-Fi aplikace se však správně má uvádět frekvenční rozsah při poklesu 3dB. Při koupi reprobeden bez přesně udaných parametrů a podmínek, za kterých byli tyto parametry naměřeny, se nedá vybírat jen podle "čísel". Nejlepší je když si můžete poslechnout reprobednu naživo. Minimální kmitočet (prakticky shodný s rezonančním) subwoofru závisí především na velikosti reproduktoru, objemu reprobedny a typu ozvučnice (uzavřená, bassreflex,isobarik,pásmová propust..). Při zmenšení objemu bedny se dá minimální kmitočet také do jisté míry snížit, ovšem za cenu zhoršení kvality zvuku a zvýšení zkreslení.
elweb.cz
Vzhledem k tomu, že nízké kmitočty se šíří nesměrově, tak subwoofer může být umístěn kdekoli v místnosti. V následujícím článku popisuji konstrukci poněkud většího padesátilitrového pasivního subwoofru s ozvučnicí typu isobarik - bassreflex a dvěma hlubokotónovými reproduktory od firmy TVM, jehož stavba vyjde něco přes 800Kč.
elweb.cz
Satelity
Domácí kino obsahuje většinou pět satelitů a jeden subwoofer. Subwoofer by měl mít minimálně trojnásobný výkon než satelity, protože je narozdíl od satelitů krátkodobě zatížen výkonovými špičkami. Satelit hraje částečně basy, středy a výšky a většinou bývá dvojpásmový. Střední satelit hraje obě dvě pásma (levé i pravé) a většinou bývá v uspořádání D'Appolito (s dvěma středobasovými reproduktory) pro zlepšení směrové charakteristiky. Levý a pravý satelit hrají pochopitelně levé a pravé pásmo. Zadní satelity hrají totéž, ale mírně tlumeně. Přidávají se pro lepší efekt 3D zvuku. To platí o hudbě. DVD přehrávače a pc mohou mít oddělené výstupy pro každý satelit zvlášť a zadní satelity nemusejí být na předních vůbec závislé.
elweb.cz
Rozmístění reprobeden v pokoji
Z obývacího pokoje či jiné místnosti zřejmě nebudete dělat luxusní poslechovou místnost s výbornou akustikou věšením tlustých koberců před zeď a podobnými věcmi. Přesto je však vhodné alespoň částečně dodržet rozmístění reprobeden po pokoji, i když sám vím, že je někdy problém vhodně umístit dvě natož pak šest beden. Jak jsem již psal na umístění subwoofru příliš nezáleží. Vhodné je umístit ho do rohu, tím se pak ještě o trochu zesílí reprodukce nízkých kmitočtů. Před reproduktor ani před vývod bassreflexového nátrubků ve vzdálenosti cca 30cm nedávejte větší předměty. Subwoofer by měl být položen na odlehčovacích nožkách (měl by se dotýkat podlahy na co nejmenší ploše), aby se "dunění" nepřenášelo do země. Satelity, především pak center (prostřední) umisťujte pokud možno do výšky uší.
elweb.cz

elweb.cz



<< předchozí článek
0302Soumrakový spínač s logickým obvodem
další článek     >>
0199Subwoofer a typy ozvučnic: bassreflex, band-pass, isobarik..

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist