Reprobedny 20W / 8l / 100-20000Hz s reproduktory Tesla TVM




Stavěl jsem malou (17x17x50cm) dvojpásmovou reprobednu s příkonem 25/70W. Použil jsem šírokopásmový reproduktor ARX-130-22/4 (viz foto) od české firmy TVM s průměrem 13cm. V Compu stál 240Kč vč. DPH. Pokud se chcete vyhnout motání cívky pro výhybku, tak může hrát skoro celé frekvenční pásmo. Jako výškový reproduktor jsem použil ARV-089-00/4 (za 140Kč) také od firmy TVM. Na stránkách této firmy najdete dokumentace k jednotlivým reproduktorům a velkoobchodní ceny.

fotka: Dobrým materiálem pro stavbu ozvučnice je dřevotříska. Použil jsem tloušťku 20mm. Pokud nevlastníte nějakou elektrickou pilu, tak vám doporučuji nechat si dřevo někde nařezat. Například v OBI vám to nařežou zdarma (tedy spíše v ceně dřeva). Pro jednu bednu rozměrů 170x170x500 mm stál materiál pod 100Kč. Ovšem otvory pro reproduktory vám jen tak zdarma nikdo nevyřízne. Otvor by měl mít průměr o málo větší než vnější průměr závěsu membrány. Dobrým řešením (ale dost pracným) bez použití vhodné pily je vyvrtání mnoha otvorů cca O5mm vrtačkou po obvodu díry podle fotky. Doporučuji dělat dostatečné mezery mezi dírkami (2-3mm), jinak vrták sklouzne do vedlejší dírky.
fotka: Pak jsem použil malé kleštičky na drát. Jestli je nemáte, tak postačí obyčejné v horším případě i šroubovák. Kleštičky jsem vsunul vždy do dvou sousedních děr a dřevotřísku mezi nimi vylomil.
fotka: Teď už stačilo jen díru zabrousit rašplí nebo hrubím pilníkem a otvor pro basový reproduktor byl hotov. To samé jsem udělal i pro výškový reproduktor.
fotka: Basový reproduktor musí být uchycen minimálně čtyřmi tlustými (min. O4mm) šrouby.
fotka:
fotka: Zatím byla řeč pouze o čelní desce. Dále jsem smontoval zbytek bedny, který v budoucnu bude snadno odmontovatelný od čelní desky pro případné úpravy. Desky jsem k sobě slepil lepidlem, nejlépe herkulesem, a poté sešrouboval vruty. Čím tlustší vruty použijete, tím lépe, ale zase to nepřehánějte - dřevotříska se snadno rozštípne. Pro vruty je vhodné předvrtat díry vrtačkou. Pokud se vám stane, že díra bude moc široká, tak ji ucpěte špejlí nebo párátkem namočeném v lepidlu.
fotka: Reprobednu můžete vystlat jakoukoli tlustou tkaninou například filcem nebo vatelínem. Ten jsem zevnitř přilepil opět herkulesem. Pokud použijete vatelín, tak je lepší nalepit ho ve více vrstvách.
fotka:
fotka: Vatelín nalepte (stačí v jedné vrstvě) i na plochy kde se dotýkají boční stěny s čelní stěnou. Je to pro lepší těsnění. Čelní stěnu stačí vystlat jen jednou vrstvou.
fotka: Hrubá stavba je hotova. V data sheetu k obvodu tda2005 najdete schéma mono zesilovače 1x20W třídy AB vhodného pro tuto reprobednu.


Tady jsou rozměry desek, které jsem pro stavbu použil a jednoduché schéma stavby. Pro reprobednu, kterou jsem stavěl já je vhodný bassreflex o délce přibližně 7cm a průměru 4cm.


reprobedna - konstrukcni schema elweb.cz

A nakonec schéma zapojení dvojpásmové výhybky. Pokud se chcete vyhnout motání cívky, tak ji můžete vynechat a výhybku postavit podle prvního zapojení. Basový reproduktor pak bude hrát celé frekvenční pásmo. Kondenzátor musí být v každém případě BIPOLÁRNÍ ! (nezáleží u něj na polaritě)

reprobedna - schema vyhybky


obrázek/schéma ve formátu gif
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
0399Logické obvody TTL 74: jednoduché obvody
další článek     >>
0203Blikač s logickým obvodem 74HC132

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist