Zesilovač s pasivní korekcí 2x5W




Jedná se o velice jednoduchý, poměrně malý zesilovač k walkmanu, nebo jinému zařízení s výstupem pro sluchátka s velice malým proudovým odběrem. Tento zesilovač však není vhodný pro větší HiFi reprosoustavy. Zapojení se skládá ze tří částí:
- Pasivní korekce
- Indikátor vybuzení
- Koncový zesilovač

Jednotlivé části jsou v schématu vyznačeny čerchovanou čarou. Obvod lze doporučit i začátečníkům. Po připojení reproduktorů, vstupu a napětí by měl zesilovač fungovat napoprvé.
Zesilovač
Použitím integrovaného obvodu TDA1518BQ se stavba zesilovače velice zjednoduší. K integrovanému obvodu je připojeno jen několik odrušovacích a filtrovacích kondenzátorů. Zesilovač vyžaduje napájecí napětí 6 až 18V. Vzhledem k velmi malému odběru (přibližně 50mA) ho můžeme napájet z baterie. Plochá alkalická baterie 9V je při vyšších hlasitostech nevhodná, protože odebíraný proud 50mA je průměrný a ve špičkách by tato baterie nebyla schopna vyšší proudy dodat, to by se pak mohlo projevit jako nežádoucí "chrastění" v reproduktorech. Doporučuji zesilovač napájet z NiCd dobíjecí 9V baterie, která snese i vyšší proudy. V případě použití adaptéru (postačuje 12V/200mA) je nutné sestavit stabilizátor například z obrázku č. 2 s použitím integrovaného stabilizátoru 7809. Zesilovač má řadu užitečných funkcí jako třeba zpožděné připojení reproduktorů (zabrání "lupnutí" při zapnutí), potlačení šumu a funkce MUTE. Zesilovač má díky malému příkonu i malý ztrátový výkon, a proto postačuje i velice malý chladič (asi 50x30x10 mm). Při použití umělohmotné krabičky je vhodné chladič vyvést ven z krabičky, případně alespoň vyvrtat dostatečné větrací otvory. Chladič a obecně zdroje tepla by neměli být v blízkosti elektrolytických kondenzátorů. Ty by se mohli teplem poškodit nebo by mohly i vybouchnout. Na vývody 10, 6 a 8 se připojí napájecí napětí.
Korekce
Jednoduchá pasivní korekce je sestavena pouze z RC článků a potenciometrů. Touto korekcí se mnohonásobně tlumí signál z výstupu pro sluchátka, který je pro zesilovač příliš silný. Můžeme regulovat v poměrně velkém rozsahu basy, výšky, hlasitost a balanci. Použijeme dvojité (stereo) potenciometry 10 až 25 k ohmu. Potenciometr balance je zapojen v jedné větvi opačně. Tím se docílí zesilování prvního signálu a naopak tlumení druhého na stejném principu jako regulace hlasitosti.
Indikátor vybuzení
Stavbu monofoního indikátoru vybuzení si také hodně usnadníme použitím LM3915 s 10 výstupy pro led. Jeho vstup připojíme k jednomu z výstupů přímo z walkmana dle schématu. Pro druhou větev můžeme postavit tento obvod stejně ještě jednou.
Návod na stavbu indikátoru vybuzení naleznete v článku č. 43
schéma elweb.cz


obrázek/schéma ve formátu gif

<< předchozí článek
0199Připojení CD k audiorádiu
další článek     >>
0599Regulovatelný stabilizátor LT1083 1,2-30V/5A

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist