Indikátor vybuzení (VU metr) s LM3914 a 10 led
Indikátor vybuzení indikuje úroveň (amplitudu) audio signálu pomocí 10 led. Po připojení na zdroj signálu (výstup walkmana, věže..) tedy led diody blikají do rytmu hudby.
elweb.cz
Na vstupu (výstupu zdroje signálu) je připojen ochranný odpor řádově několik kiloohmů, aby se zdroj audio signálu nemohl zničit i při náhodném zkratu. Následuje potenciometr pro ladění síly signálu, usměrňovací dioda a kondenzátor paralelně zapojený s odporem. Tento kondenzátor zpomaluje "blikání". Dále signál pokračuje do integrovaného obvodu LM 3915, který indikuje vybuzení v rozsahu 30dB.
elweb.cz
Přepínačem připojeným k vývodu 9 se nastavuje režim blikání (pásový/bodový). Vzhledem k různé síle audio signálu různých zařízení jsou i hodnoty odporů R1 a R2 různé. Zapojení proto nemusí fungovat na první pokus a je třeba místo odporů R1 a R2 nejprve zapojit trimry nebo potenciometry (cca R1=25k, R2=5k) a až po experimentálním doladění je nahradit pevnými odpory. V extrémních případech může být R1 až řádů stovek kiloohmů. Odpor R2 určuje mimo jiné i svit led diod. (čím je nižší, tím led svítí více. R2=300-10k).
elweb.cz
schéma indikátoru vybuzení
elweb.cz


obrázek/schéma ve formátu gif

<< předchozí článek
0199Mono zesilovač 20W s TDA2050
další článek     >>
0302Soumrakový spínač s logickým obvodem

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist