Na mejla sem ti poslal schéma jak by to asi mělo vypadat,ale tu tlumivku neni asi uplně snadný zkonstruovat.Moc o tom nevím,to schéma mi poslal jeden pán.
Tlumivka za usměrňovačem slouží k vyhlazení svářecího proudu. Při sváření střídavým proudem oblouk zhasíná a opět se zapaluje v rytmu síťového kmitočtu. Samotným usměrněním (můstkovým)se dosáhne toho, že se zdvojnásobí tempo zhasínání a znovuzapálení oblouku. I to samo již přispívá k většímu uklidnění hoření oblouku. Aby oblouk hořel zcela klidně, je potřeba nějak kompenzovat pokles napětí na nulu během každé periody. K tomuto vykrytí slouží právě tlumivka. V napájecích zdrojích se používají kondenzátory, zde je nelze použít! Proto tlumivka. Čím bude mít větší indukčnost, tím lépe. Pro daný proud odhaduji, že by bylo potřeba tlumivku navinout na plechy s trafa alespoň 1000VA. (asi nemá příliš smysl pokoušet se o navinutí tlumivky na tr.menším jak 500VA) Můžou to být plechy E I, M, C....co se sežene. A navinout až do "plného". Pro proud až 150A pak vinout drátem - min.4x5mm!Což samo napovídá, že kostra cívky musí být velmi pevná - nejlépe pertinax, sklolaminát. Jistým alternativním řešením může být použití několika malých tlumivek společně zapojených.
Ale prdlajz, nejde ani tak o vyhlazeni proudu (i kdyz se to hodi :), ale predevsim o omezeni zkratoveho a udrzeni svareciho proudu - protoze se pouzivaji tvrde transformatory, ktere nejsou na tento ucel primo konstruovane.
A co hlavne ! indukcnost tam potrebujes, aby tam byla po odtrzeni napetova spicka k dobremu zapaleni oblouku.
Jak jsi prisel na to, ze usmerneny oblouk zhasina dvojnasobnou frekvenci ? je me taky zahadou :o)
Svářecí trafa nejsou tvrdými zdroji! Naopak! Napětí na oblouku klesá po jeho zapálení zhruba na polovinu!! Kdyby to byly zdroje tvrdé, snadno by bylo možno použít na filtraci i kondenzátory. Pak by si mohl s elektrodou krásně bodovat...A co se týče tlumivky a omezení proudu je potřebné si uvědomit, že zde je řeč o TLUMIVCE VYHLAZOVACÍ...ne o regulační! Tedy v žádném případě neslouží k omezené proudu! Doporučuju přečíst např. Transformátory pro obloukové svařování - od V.Krumla a M.Štefla.
A jak si přišel na ten nesmysl, že svářecí transformátory nejsou pro ten účel vyráběna. Svářecí trafo je naopak poměrně speciální transformátor vyráběn právě pro tento účel!! A napěťové špičky pro zapálení oblouku nepotřebuješ! Ochota k zapálení oblouku je dána mírou ionizace, ke které dochází v silném el. poli mezi odtrženými elektrodami. Nejdůležitější je zde tzv. napětí naprázdno, které by nemělo poklesnout pod 40V..to pak je zapálení oblouku obtížné a jeho hoření nestabilní.
Napsal jsem, ze se na svareni pouzivaji transformatory, ktere nejsou na tento ucel konstruovane. Sam jsem si kdysi delal svarecku ze stavebniho bezpecnostniho trafa 24V/2kW, ktere se dalo prepojit na 48V. Na vystupu byly tlumivky dokonce dve, jedna pred usmernovacem na regulaci, druha za usmernovacem na zapaleni a udrzeni proudu oblouku.
Byly na EI50x50 a mely jeden podstatnej konstrukcni detail - vzduchovou mezeru.
hujer, 20.5.2005 20:17:14
Já si myslím, že Milan chce usměrnit koupené svařovací trafo. Také jsem měl dříve cukání ho usměrnit, ale zkončil jsem nesehnáním diod na tyhle proudy. Nemám kontakty na dopravní podniky
Ta tlumivka je opravdu nutná, jinak to bude prskat.
Honza, 21.5.2005 09:25:00
Ty usměrňovací diody seženeš na dráze, kde opravujou vlaky.
Zdar!
pěkná diskuze - ale bez výsledku. Myslím, že zájemců o usměrnění standardní levné svářečky např. z OBI je víc než dost. A zde je moje zkušenost: klasický dvoucestný usměrňovač z diod ČKD (nebo odkud) + tlumivka, která byla asi dvakrát větší než vlastní svářecí trafo a prskalo to úplně stejně jako bez ní. Z třífázového trafa, po usměrnění a s tou samou tlumivkou byly výsledky mnohem lepší...
Zapojení jsem již sehnal,funguje to perfektně kromě relativně malé tlumivky je potřeba i kondenzátor.Kdo bude potřeboval poradím.
AHOJTE,POTREBOVAL BY SOM PORADIT PRE KAMOSA,-CHCE USMERNIT ZVARACIE TRAFO,
,PROSIL BY SOM NIEKOHO,KTO MA S TYM,SKUSENOST,-O NEJAKE VELMI JEDNODUCHE,A FUNKCNE ZAPOJENICKO,PRIPADNE AJ SCHEMU,..DAKUJEM VOPRED,...ZVARACKA=40/130 A
potřeboval bych taky to zapojení, kde ho najdu?
ondro, 2.5.2006 16:58:39
kde najdem schemu na trafozvaracku?
ElFag, 2.5.2006 17:59:20
Ano, Kruml-Stefl," transformatory pro obloukove svarovani "je vyborna knizka, sam mam podle ni svarovaci trafo udelany. Myslim, ze svarovaci trafo v klasickem chapani je specialni a relativne dost mekky zdroj. Naprazdno ma tak 60 az 80V, pri jmenovitem svarovacim proudu ma na vystupu tak 22 az 26V (napeti oblouku)a pri zkratu jim tece tak o 50% vetsi proud nez jmenovity. Ma pomerne velkou rozptylovou indukcnost na niz se indukuje pri odtrzeni elektrody vetsi napeti nez je to naprazdno a to usnadnuje zapaleni oblouku(presto je to trochu problem protoze odtrhnout lze i v okamziku, kdy proud je 0 nebo maly- a to je 100x za sekundu.)Pokud se k takovemu svarovacimu trafu pridela usmernovac, lze svaret s elektrodama na stejnosmerny proud kde je definovany prenos materialu ale zustavaji problemy se zapalovanim oblouku a jeho stabilitou behem svareni. Proto se pouziva tlumivka ktera slouzi k tomu, aby proud obloukem(a napeti na oblouku) neklesal na 0, k regulaci proudu neslouzi - proud omezuje indukcnost transformatoru. Plechy na tlumivku by mely byt minimalne polovicni vuci trafu(minimalne zhruba tak plechy na 1kW, = cca 30cm2 prurez sloupku), indukcnost byva kolem 5mH a je nutna vzduchova mezera v magnetickem obvodu(aspon tak 2mm), pro 150A trafo vinuti paskem tak tech 20mm2 - pokud se s tim nebude varit 1hod v kuse bez prestavek.4 diodovy mustek byva dobre doplnit nulovou diodou , jinak se pri malem napeti trafa (pod 20V) kdy zacne dodavat energii do obvodu tlumivka , pri napetich kolem 0 otviraji vsechny 4 diody a trafo je kratkodobe mustkem zkratovano a vzrustaji v nem ztraty.Takze diod je treba radeji 5.
ElFag, 2.5.2006 18:00:04
Tvrdy trafa , o kterych pise Danhard jsou typicky pro elektronickou regulaci proudu, typicky pro rizeny usmernovac, pokud je regulace jednoducha, bez zpetny vazby jen rucni zmenou uhlu otevreni tyristoru pak je tlumivka nutnosti jak kvuli nepreruseni proudu, tak kvuli omezeni strmosti narustu zkratoveho proudu, tak kvuli zapaleni oblouku.. Knizku vyse citovanou mam a vzorce pro vypocet svarovaci tlumivky muzu opsat a poslat.
ondro, 2.5.2006 23:31:50
kde najdem nejaku schemu na trafozvaracku?????
Marek, 21.5.2006 11:26:41
Ahoj, potřeboval bych poslat nějaký vzorečky na výpočty tlumivek a jestli de tlumivka navinout na EI plechy bez mezery. Potřebuju vyhladit napětí z usměrňovače 30V/30A na indukční pec. Dík
ElFag, 21.5.2006 13:44:56
Bohuzel, tlumivka na stejnosmerny peroud musi mit vzduchovou mezeru, pokud pres ni proteka jen stridavy proud, mezeru pak nepotrebuje. Uplny popis vypoctu je ve vyse zminene knizce Kruml - Stefl "Transformatory pro obloukove svarovani" vydano v SNTL roku 1979. Tech vzorecku je asi 20 a nemam cas se s nimi vypisovat, doporucuju navstevu nejake knihovny.
Marek, 21.5.2006 15:38:38
Díky, něco nastuduju.
ElFag píše o nulovací diodě, můžeš to prosím trochu osvětlit? předpokládám, že je to dioda zapojená za Gretzem v serii do obloku, je to tak?
ElFag píše o nulovací diodě, můžeš to prosím trochu osvětlit? předpokládám, že je to dioda zapojená za Gretzem v serii do obloku, je to tak?
Je to dioda zapojena paralelne ke Graetzu, katodou na + a anodou na -. Pokud tam neni, tak v okamziku kdy je na trafu 0luve napeti jsou proudem tlumivky otevreny vsechny 4 diody mustku a defakto pusobi jako zkrat sekundaru trafa(ale jen do okamziku kdy proud sekundarem nema vetsi hodnotu nez je proud tlumivkou), u diodoveho mustku se doporucuje, u rizeneho mustku s tyristory je nutna protoze jinak neni zabezpeceno preruseni proudu tyristorem a ten pak nevypina(zjednodusene vysvetleni).
Sender, 4.6.2006 09:52:40
Jak budeš mít dělanou regulaci proudu ?
Dalším řešením by bylo použít diodový můstek s pomocnou tlumivkou (8mH) a kondenzátorama.Toto zapojení používám řadu let a jsem celkem spokojen.V případě zapojení s thyristory je možné použít pomocnou tlumivku taky (viz. svářečka UTA 200)
davos, 24.9.2006 17:52:14
Nedávno jsem dělal usměrňovač na svářečku a funguje to perfektně. Musí tam být, jak už bylo tady na diskuzi zmíněno, kondenzátor (mám tam 2mF/150V) a tlumivka. Kdo chce pošlu schéma - je funkční na 100%.
souba, 24.9.2006 18:33:57
Musím se přiklonit k názoru,že tam musí být kondensátor.Mám ho také.Sváří perfektně.
Horší je to s plynulou regulací.
V minulosti jsem tento problém řešil na Elwebu.
Bez úspěchu.
Šlo mi o co nejjednoduší regulaci.
Mám zkušeností,že pokud je zapojení jednoduší tak funguje dobře a bez závad.
jozef, 24.9.2006 18:45:10
To davos:Pošli mi prosím schému.Ďakujem.
Pročítal jsem si vaší diskuzi a prosil bych taky o zaslání toho schéma.Předem dík.
já bych taky potřeboval to schéma té svářečky díky moc
jozef, 22.2.2007 16:56:40
Elmiko,Dohnálek:Máte to tam.
Venca ® , 22.2.2007 19:49:40
Neposlali by jste mi to taky prosím
Prosím také o zaslání. Děkuji
Zkus ti sehnat technickou dokumentaci k svařovacímu přístroji Typ SP-KD-06
souba, 2.3.2007 07:04:38
Knížku Transformátory pro oblouková sváření se mi podařilo sechnat.Pokud má někdo zájem mohu vybrané kapitoly s obsahu oskenovat a
poslat
To Davos, to je jednoduchy, materialne malo narocny, funguje to opravdu dobre? Urcite to lepe zapaluje oblouk(po skrtnuti elektrodou je vystup zkratovany, tlumivkou zacne protekat proud z kondenzatoru, po odtrzeni elektrody se na tlumivce indukuje spicka ktera ionizuje vzduch, prorazi ho a zapali oblouk), asi to nedovoli uplny zanik proudu pri poklesu napeti na trafu na 0, ale proud nebiüde nijak moc vyhlazeny - jak to ovlivni svarovani si netroufnu odhadnout. Prakticky mam odzkouseny svarovani stridavinou (nejde svarovat v rozumne kvalite EB elektrodama), svarovani s usmernovacem(prinos pri svarovani EB velmi maly), usmernovac + tlumivka na 150A(funguje dobre, vareni s EB OK ale ta vaha a rozmery !). To co jsi tady zverejnil je urcite zajimavy , z hlediska vahy a rozmeru urcite, musim vyzkouset.
PabloX ® , 2.3.2007 08:16:21
Chcel by som sa spytat, v com su vyhody zvarania DC prudom a AC prudom???
Stridavy proud se 100x za sekundu prerusuje´= horsi stabilita oblouku, stejnosmerny proud prenasi nataveny material jen jednim smerem, z elektrody na svarenec , svar ma lepsi vlastnosti, lepe se s nim vari nad hlavou atd.
PabloX ® , 2.3.2007 08:36:03
Aha, no jasne...
To Davos - velmi vtipne zapojeni, proud samozrejme nebude vyhlazeny, jako pri obri tlumivce (s tou jsou ale i jine problemy - uz vas to nekdy "koplo" ?), ale oblouk se nebude trhat a bude to dobre zapalovat pri malem napeti.
Jen bych videl moznost poskozeni hornich diod mustku v zavernem smeru pri utrzeni oblouku, kdy tam bude napetova spicka v zavernem smeru.
Abych pravdu řekl,tak to schéma mi dal jeden elektrikář, takže
to není z mé hlavy. Prý tam zkoušel dávat i nějaké větší tlumivky, ale nebylo to to pravé, a až s tou 400W z výbojky to bylo OK. Toto zapojení jak je vidět na mé stránce mi funguje už asi 1/2 roku a s žádnou technickou závadou jsem se ještě nesetkal.
Sender, 3.3.2007 12:16:17
to Sender: Dík za zakreslení toho odporu 3k3, zkusím ho tam připojit, ať kondenzátor tak netrpí.
Ten odpor nema na funkci nejmensi vliv, je jen na vybiti kondu po vypnuti, pouzivejte rozum !
zdenek, 4.3.2007 08:08:13
díky za skvělou odpověď a schéma té tlumivky.Nemohu v obchodech GES, GM sehnat nikde ten ellyt.Takový usměrňovací blok vyrábí Elektrokov Znojmo a tlumivka je prý jen na jádře EI32x32, diody jsou KYZ 79. Neznáte někdo ty údaje originál tlumivky?.Díky za radu.
Sender, 4.3.2007 10:03:53
Ty kondenzátory tam jsou dva,doufám že si toho každý všiml.
Ten usměrňovač UDA 160 mám,ale všechno je popsaný v tom schématu.
zdenek, 4.3.2007 17:41:34
Pokusím se uvedené údaje zjistit u výrobce, hlavně to jádro, počet závitů, průměr drátu a vzduchovou mezeru mezi plechy.Až to budu vědět dám všem vědět.
To:davos Zajímavý zapojení ale to snad nemůže regulovat proud?
To Ferda: toto je zapojení, které neumí regulovat proud. Proud si nastavuješ na svářečce.
Výborně,pak tomu rozumím
Zajímalo by mě zda někdo udělal tyristorovou regulaci která funguje?nemyslím okopírovamou profi.Není to jednoduchý.
zdenek, 8.3.2007 14:47:47
Tak tlumivka použitá v usměrňovači pro svářečku z Elektrokovu má tyto parametry:
EI 32x40, vzduchová mezera 0,1 mm
90 závitů/2mm Cu smalt.
Ve filtru dále zapojeny 2 ellyty 2200µ/100V a diody jsou 4 (KY710-719 nebo KYZ79)jako můstek a ne jako jen 2 diody uvedené tady na webu!!Žádný odpor k vybíjení ellytů není třeba, protože se vybíjejí přes reaktanci vinutí tlumivky.Rovněž není potřeba v zapojení "nulová dioda". Funguje mi to skvěle již 4 rok společně s jejich trafem JS90F.
Sender, 8.3.2007 15:18:59
Jak psal danhard -> "..., pouzivejte rozum ! "
Naprosto souhlasím.
To Zdenek:já vím, že by tam měly být 4 diody ty 10-ti ampérové jako můstek, ale co když ty výkonnové diody budou mít větší úbytky, než jakoby ten diodový můstek z KY710-KY719 a tak by většina proudu šla přes ně.Takto se ten proud vrací přes ty výkonnové diody. Doufám že to pochopíte, jak jsem to myslel.
El Fag, 8.3.2007 21:20:00
To Zdenek, na to jsi prisel sam nebo ti to takhle rekli z toho Elektrokovu?
zdenek, 9.3.2007 06:01:21
Je to přímo od pramene!
Diody pomocneho usmernovace staci 2, pokud se pouzije mustek pomocnych diod tak dve cca 20A diody budou paralelne k 100A diodam hlavniho usmernovace tudiz vliv zadny, kondy pri provozu dodavaji pres tlumivku(pres reaktanci tlumivky) proud ktery podporuje horeni oblouku v dobe kdy napeti hlavniho usmernovace pada k 0, co se stane, kdyz skoncis vareni a pak jdes vypnout svarecku ? Svarecka ma naprazdno cca 60 az 80V AC, po usmerneni cca 110V DC, tohle napeti zustane na kondech a reaktance tlumivky je na nic, kdyz obvod za tlumivkou neni uzavreny, pak si nahodou zapocenyma rukama sahnes na vypnutou svarecku a dostanes 110V pohlazeni - ten odpor tam ma smysl. Nulova dioda tam neni potreba protoze pomocne diody pracuji do kapacitni zateze(je potreba pri praci hlavnich diod do induktivni zateze - velke tlumivky kterou proteka cely svareci proud, nebo pri praci tyristoru do indukcni zateze kterou proteka neprerusovany DC proud). Z toho pramene ti zrejme odpovidala uklizecka.
Sender, 9.3.2007 08:53:59
Přesně tak (jak píče EI Fag).Mám ten usměrňovač a do schématu jsem schválně nenakreslil čtyři diody (můstek)právě z toho důvodu.V tom mém usměrňovači jsou použity na silový můstek (asi 24 diod)i obvod pro pomocnou tlumivku (čtyři diody)diody KYZ 74 a KYZ 79.
Výrobce toho mého usměrňovače UDA -160 je MEZ Brumov Bylnice r.v. 1989.
Mám ho hafo let a funguje bez problému.
souba, 9.3.2007 09:49:12
Někde jsem viděl zapojení 2 diod,které jdou k tlumivce a jedna je polarizovaná opačně.
Myslím si ,že to není dobré.
to souba:jak jsi to myslel, že by jedna dioda byla zapojena opačně. Napříkald to schema na stránce
http://usmernovac.wz.cz/ , kdyby dioda D6 byla obráceně, tak by to šlo hned do zkratu přes impedanci tlumivky přece.
Anebo jsi myslel na úplně jiné schéma?
oprava:do zkratu přes D5, né přes tlumivku.
souba, 9.3.2007 18:16:24
Ano jedna dioda byla polarizovaná opačně .
Zdá se mi to také dost neskutečné,ale někde jsem to viděl.
souba, 10.3.2007 06:46:34
Nějak se vytratila diskuze o řízení svářečky co takhle dyak - tryak.
Podívejte se do galerie.
Ferda, 10.3.2007 18:56:27
To chceš říci že tím zapojením co máš v galerii reguluješ svářečku,nebo tě to jen napadlo?
souba, 11.3.2007 06:48:19
To říkám = reguluji svářečku.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry !
Sender, 11.3.2007 09:06:05
Souba:Myslíš tímhle :
http://www.elweb.cz/fotky/248.jpg
?
Před lety jsem zkoušel neco podobného a regulovat to šlo pouze částečně.Při větším ubrání mi to vyhazovalo hlavní jistič.
souba, 11.3.2007 13:06:46
Sender myslím přesně tenhle
http://www.elweb.cz/fotky/248.jpg
Zajímalo by mě jestli Ti vyhazoval jistič při odpojené regulaci.
Mě funguje bezvadně.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Sender, 11.3.2007 14:09:23
Na jaký svářečce jsi to zkoušel ?
Já to testoval na dvoufázový 220A/80V,hlavní jistič mám 24,2A.Triak jsem měl nějakej BTA 40A.
Konkrétně tohle (
http://www.elweb.cz/fotky/248.jpg) zapojení jsem nezkoušel.
Sender, 11.3.2007 14:10:33
Jistič to vyhazovalo jen s regulací.
souba, 11.3.2007 18:28:56
Svářečku mám dělanou 2 fáze ze 380 v.
Hlavní jistič 25 A .Svařečka jde přes 21 A jistič.
Naprázdno bere 14A.Při svařování 20A.
Jističe drží.
Tyristor mám na 25 A na chladiči.
Musel jsi mít něco špatného v regulaci
Ferda, 11.3.2007 18:58:53
TO souba čím reguluješ tyristorem nebo triakem,tady to zapojení jepřeci triak a to musí být v primáru a to se mě nějak nezdá
souba, 12.3.2007 05:16:12
Pardon tryakem.
Sender, 12.3.2007 15:22:01
Objednal jsem součástky a zkusím to postavit podle toho schématu.Jsem zvědav.
souba, 12.3.2007 17:46:05
Jestli máš klešťák změř proud naprázdno a při zkratu
bez regulace.
Potom změř při zapojené regulaci proud při různém nastavení.
Až budeš mít regulaci hotovou dej zprávu.
Znova uvádím , že mě funguje bezvadně navzdory všem teoriím.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
souba, 12.3.2007 19:02:32
Upřením změř proud na primáru.
Jogurt ® , 12.3.2007 19:37:12
to Davos: prosimta ake chladice si tam pouzil?
Sender, 12.3.2007 20:14:27
Souba:Až to budu mít hotový,proměřím,vyzkouším a dám vědět jak jsem dopadl.
Součástky snad pošlou do konce týdne,uvidím.
davos, 12.3.2007 21:01:38
to Jogurt: já jsem ten výkonnový můstek koupil originál i s chladiči, takže jsem měl o starost míň.
Jogurt ® , 12.3.2007 21:29:01
to davos: a kolko ta vysiel?dikes
Jogurt, 12.3.2007 22:12:51
to Souba: a s akymi priemermi elektrod zvaras s tou svojou zvarackou?
souba, 13.3.2007 05:45:14
1 - 3 mm nerezové i obyčejné v pohodě.
davos, 13.3.2007 08:45:29
Ten výkonnový můstek komplet i s chladiči jsem koupil v bazaru za velice dobrou cenu 160Kč, jak jsem tu cenu viděl tak jsem vůbec neváhal. Myslím, že taková úplně nová 150A dioda někde v elektru stojí daleko víc(nevím nemám přehled o cenách). Zkus se poptat nějakého známého co dělá na železnici v depu nebo tak někde.
Jogurt, 13.3.2007 17:09:11
CHalani a ked mam zvaracku ktora dava najviac 160A, tak to je prud pri akom napäti?Nechce sa mi verit , ze po vzniknuti obluku tam ide tych 160A ked je tam napätie naprazdno najviac 80V.
Napeti na obloku je cca 40V.
Jogurt, 13.3.2007 17:38:16
ale potom tam tych 160A nemoze byt, tak co je to tych 160A, ktore tam mozem nastavit, prud pri com?
bastlíno, 13.3.2007 19:29:17
Samozřejmě, že při svařování. Je to napětí na oblouku.
A proc by to tam nemohlo byt ?
Jogurt, 13.3.2007 22:47:44
to Danhart: A co tam neplati Ohmov zakon?
bastlíno, 13.3.2007 23:31:13
to Jogurt: Co odporuje Ohmovu zákonu? Že zdroj, co má naprázdno 80V, nemůže dávat proud 160A? Kolik by měl dávat, aby to bylo správně podle Ohmova zákona?
Jogurt, 13.3.2007 23:35:28
Ospravedlnujem sa, jasne ze moze, trepol som somarinu
bastlíno, 13.3.2007 23:50:38
Uvádí se vztah pro napětí na oblouku (normalizovaném, tj. dlouhým tak akorát)
U = 24 + 0,01xI
Takže při 160A je to: 24V+ (0,01Ohm x160A) = 24V+16V =40V
Akorát nevím, jestli těch 24V není 21V. Ale v principu je to jedno. Oblouk si můžeš představovat třeba jako takovou hodně výkonovou zenerovu diodu na 24V.
Bastlino, sekl jsi se v radu, 160 x 0,01 =1,6 , pri normalnich obalovanych elektrodach je napeti na oblouku pod 30V. Proud omezovan indukcnosti svareciho trafa(pokud neni jiny druh regulace !)
bastlíno, 14.3.2007 08:12:12
Stydím se.
míra22, 14.3.2007 08:31:01
Ferda, 14.3.2007 20:54:06
To:míra22 napiš něco stručně o inspiraci co doporučuješ v odkazu,nějak tomu nerozumím,(schematu).
míra22, 14.3.2007 21:02:34
měl jsem na mysli právě to schema s regulací dvěma antiparalelníma triakama. Regulace taky v primáru, tak jak se tu rozebírá. Jinak jsem to nezkoumal.
míra22, 14.3.2007 21:03:32
chtěl jsem napsat tyristorama
Ferda, 14.3.2007 21:31:06
To:mira22 Kde jsi to našel,zdá se mito dobrý,já byl přesvědčen že regulace v primáru v podstatě nejde.
míra22, 14.3.2007 21:59:28
Lidičky, poradte mi, kde mám sehnat tu tlumivku od 500W výbojky do toho usměrnvače.... nemáte jí někdo?? To je z normálního pouličního osvětlení? Takový ty malý lampy u chdníku nebo ty velký u silnic?
Děkuji moc za odpovědi:)
Jogurt, 19.3.2007 15:42:03
To sú tie vzsoké lampy pri cestách, a tiez by som sa chcel spýtať, odkiaľ ich dostať???A nestacili by z klasickej neonky viac paralelne spojených, aj ked ta indukcnost je uplne ina, ale potom by sme zmenili aj kondenzator...Ci nie?
souba, 19.3.2007 16:45:43
Bez problémů používám tuto - foto v galerii.
www.tricom.sk
Jogurt, 20.3.2007 15:21:36
CAfte chalani, tak som zohnal tyristory a chcel by som sa spytat, ci treba nejaky special obvod na ich otvorenie a nejaku prepetovu ochranu na GATE...Alebo nemate niekto schemu tyristoroveho usmernovaca pls? dikes
Sender, 20.3.2007 18:26:52
Jogurt, 20.3.2007 19:06:41
Dakujem volaco pohladam
souba, 23.3.2007 15:39:09
Ahoj Sender čekám jak jsi dopadl?
Máš už aspoň součástky?
Sender, 23.3.2007 18:12:55
Souba: I já zdravím.Teprve dnes mi prišly součástky.Triak se chystám použít BTA140/800 (25A/800V),horší je že nemám potenciometr.Něco snad doma najdu.Jestli to stihnu o víkendu sestavit,tak někdy v týdnu to vyzkouším.
Dám vědět jak jsem dopad.
Sám jsem zvědav.
Sender: moc zdravím. Jsem taky napnutej. Pokud se to povede a chtěl by jste se podělit s ostatními, rád bych aby z toho byl článek na www.SVARBAZAR.cz (viz url). Ozvěte se. Dík.
(viz url odkaz)
Sender, 29.3.2007 15:27:10
Svaradmin,Suoba:Zkuste vydržet ještě pár dnů.Součástky mám všechny,plošňák jsem nakreslil včera.Dneska se chystám nakreslit ještě jeden(jiný),abych je leptal při jednom.
souba, 29.3.2007 17:05:06
Sender tak se snaž.
Sender, 29.3.2007 17:58:52
Snažím se jak můžu,člověk má často důležitější věci na starosti.
Mimochodem ,jak velký je potřeba chladič na ten triak?
Jogurt, 29.3.2007 22:24:53
souba, 30.3.2007 06:53:24
Chadič mám 6x6cm.A skoro se nehřeje.
Sender: pořád koukám na to schéma regulace a není mi jasný co přesně se tam dá dát na plošňák
Ale nic ve zlém, to byl vtip. Držím palce.
Ferda, 30.3.2007 19:25:11
TO Jogurt To jsi sehnal výkonový tyristory a diody ne ?
Sender, 31.3.2007 11:09:32
Tak to mám částečně hotový.Zkusil jsem to zapojit na 230V s žárovkou,funguje na první zapojení.Dodělám chladič a zkusím indukční zátěž (svářečku).Jsem moc zvědav.
souba, 31.3.2007 11:35:41
Musí to chodit OK i na svářečku.
Sender, 31.3.2007 15:03:56
Tak jsem provedl zkoušku na svářečce a můj názor je tento:
Regulátor funguje plynule bez problému.Trafo malinko víc drnčí (možná by bylo vhodnější použít celkově jiný regulátor a spínat nějakej FET (s můstkovým usměrňovačem) v nule a vypínat půlvlnu po čase nastaveném na potenciometru) ,což je pochopitelné.Při svařování dvojkou elektrodou (na málo proudu) se celkem dost zahřívá svařovaný materiál (je na oblouku malé napětí a velký proud).Chtělo by to na tento regulátor mít speciálně navinutý trafo,aby to vařilo fakt dobře a jen asi do 200A.
Pro domácí svařování je tento způsob regulace plně dostačující.
Test proveden s : svářečka MEZ 125A,elektrody EB 121 2-3,15,usměrňovač UDA 160
Ve stodole mám jeětě jednu svářečku asi 220A(domácí výroby).S tou to zkusím někdy jindy.
Souba nekecal,fakt to funguje.
Fazove rizeni s vypinanim proudu do induktivni zateze je ponekud zcestne.
El Fag, 31.3.2007 16:29:20
Pridavamse k Danhardovi, je mozny to nekde zapnout a vypnout pri poklesu proudu primarem trafa na 0. Zapnout to v 0 a vypnout pri nenulovem proudu, to by ten fetak dost tezko rozdejchaval. Musis pocitat s tim, ze tyhle trafa nemaji moc tesnou vazbu a maji dost velkou rozptylovou indukcnost, energii akumulovanou proudem v rozptylovy indukcnosti bys musel likvidovat na primaru a to by byl vykonovy problem.
Tak vidíte,že to funguje a bez složitých obvodů.
S tím drnčení mi to dělá taky , ale pouze na začátku regulováni v jedné poloze potenciometru tak se této poloze vyhýbám.
Myslím si ale,že to není na závadu.
Hoši zkoušejte a možná přijdete na nějaká vylepšení.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Sender, 1.4.2007 18:51:31
Ví někdo jak u svářečky na HotStart ? Po jakou dobu běží od zápalu ?
Sender, 2.4.2007 22:51:35
Ten odkaz znám.
U toho regulátoru (diak,triak) by to ten "hot start" fakt chtělo.
Dalo by se to zapojení použít přímo, jen by ten rozpínací kontakt relátka zkratoval běžec a konec potenciometru tak, aby bylo v klidu nastaveno maximum. Po zapálení a ustálení oblouku relé sepne, rozpínací kontakt rozepne a regulátor bude nastaven na výkon daný potenciometrem. Jediným problémem bude to snímací trafo.
Další možností je použít jazýčkový kontakt připáskovaný k jednomu silovému kabelu. Ale musí to být až vývod za usměrňovačem - UDA 160, nevím jak by se to chovalo na střídavém proudu. Ten jazýček by spínal relé přes nějaký zpožďovací obvod (nabíjený kondík, viz url). Relé by bylo zapojeno stejně jak jsem popsal výše. Nevýhodou je potřeba vlastního napájecího zdroje pro tento obvod. Toto řešení se používá i u továrně vyráběných svářeček. To spínání jazýčku je spolehlivé.
(viz url odkaz)
Sender, 3.4.2007 10:05:18
OK.Možná by bylo dobrý,měnit orevření triaku (nebo čas otevření) při různě nastaveným proudu (na dvojku elektrodu by to chtělo menší proud softstartu než třeba na třipatnáctku elektrodu).Nebo se pletu ?
Jo, to je pravda. Ideální je, když Hotstart navýší proud o cca 30-50% oproti nastavenému. Ale to už je složitější (ne neřešitelné). Ten fígl s tím relátkem ovšem používají i "renomovaní výrobci profi svářeček"
Prostě na zapálení tam napálí maximum. Viděl jsem to i v továrních invertorech. Jen je potřeba zkrátit ten čas na minimum. Zapaluje to skvěle a ani při dvojce elektrodě to nepropaluje materiál.
Sender, 3.4.2007 11:31:06
OK.Jako odněření času použiji PIC12F675 (je to pro mě nejjednodušší řešení).
Až bude čas,zkusím něco postavit.
Sender, v tom regulátoru je "nejinteligentnější" součástkou triak a na časování hotstartu nasadíš miliony tranzistorů
To je žůžo, tomu říkám masové nasazení výpočetní techniky. Bill G. by měl iniciovat vývoj Win for PIC, takhle mu uniká obrovskej trh
Teď jsem napnutej ještě víc. A pořád držím palce.
Sender, 4.4.2007 10:32:41
Já vím že s tím PICem to je přitažený za vlasy,ale když v napíšu do programu spoždění 0,4 s tak tam prostě je (není to tak náchylný na teplotu) a je to hned hotový.
Až bude čas,něco zkusím sbastlit.Třeba to dopadne úplně jinak.
Já to znám. Koneckonců to taky tak dělám a na každou blbost jdu s procesorem. Jak píšeš, je to hned hotový. Jenom jsem vyrost na Intelech a tak nekámoším s PICama ale jsou mi bližší Atmely a teď koketuju s Motorolama. Teda pardon, s Freescaleama, ale když Motorola má pořád lepší zvuk....
Sender, 4.4.2007 22:00:38
Já se zatím zabývám PICama.Časem možná atmel.
Napadá mě, měřit tím procesorem napětí na prázdno na vývodech z usměrňovače a při poklesu napětí spouštět čas po kterým se hotstart odpojí.Jakej na to máte názor ?
Řízení Hotstartu na základě měření výstupního napětí je taky jedna z možností, která se v praxi dost používá. Sleduje se pokles napětí k nule (dotyk elektrody). Pokud se to řeší procesorem, je možné dobu trvání hotstartu řídit na základě změny napětí na oblouku a nemusí se to jenom slepě odčasovat. Pokud se bude napětí měřit i při svařování, může tento obvod zároveň plnit i funkci AntiStick (zabrání přilepení elektrody). Stačí trochu modifikovat program tak, aby při nulovém napětí (zkratu, přilepené elektrodě) se nejprve aktivoval Hotstart (přidání proudu) a pokud po nějaké době (1-2 sec) nedojde k navýšení napětí (napětí na hořícím oblouku je cca 22 - 28V) naopak se aktivuje AntiStick a ubere se proud na minimum. To znamená, že se svářečka nejprve pokusí přilepenou elektrodu "odpálit" a pokud se to nepovede, stáhne proud na minimum. Přilepená elektroda se nerozžhaví, naopak vychladne a jde snadno utrhnout. To je běžná funkce soudobých invertorů.
Sender, 5.4.2007 10:28:06
Super! Díky.
Sender, Souba: tak jsem to nevydržel a ten regulátor zbastlím taky
Podám pak zprávu.
Sender, 7.4.2007 10:33:11
svaradmin:Zkus to i hot startem.
Jinak držím palce.
Čekám na součástky (diak a triak). Na hotstartu už pracuju. Bude tam ta motorola a bude asi měřit napětí. To zas bude ptákovina....
Jogurt, 11.4.2007 14:59:55
Chalani pls co je hotstart?
Venca ® , 11.4.2007 15:53:11
no já myslím že je to, svářečka se na určitý čas dá na plný výkon i když máš rgulací nastaveno minimum. Ten čas je ale nějakejch 10 ms
Jogurt, 11.4.2007 19:25:09
A na co je to dobre ?
Jogurt, 11.4.2007 19:25:43
Akoze aby lepsie chytalo obluk?
Sender, 11.4.2007 21:12:16
svaradmin:Až to budeš mít funkční,zkus dát vědět jak to chodí.
Sender: jasně, že dám vědět. Ale bude to nejdříve příští týden.
Jogurt: Hotstart automaticky navýší svářecí proud o cca 30 - 50% oproti nastavenému. Toto navýšení je jen na zapálení oblouku. Jakmile oblouk hoří a je stabilní, proud se sníží na původně nastavenou hodnotu. Příklad: svařuješ elektrodou o pr. 2,5mm. Nastavíš si 100A na stupnici svářečky. Svářečka s Hotstartem si automaticky nastaví třeba 150A aby šel oblouk lépe zapálit. Jakmile "chytneš" oblouk a hoří, proud se sníží na tvých 100A. Někdy se to zjednodušuje a místo navýšení o těch 30-50% se tam dá na zapálení rovnou maximum svářečky (pokud to teda není 500A dělo
) Už ti chodí ten tvůj usměrňovač s tyristory?
Jogurt, 12.4.2007 21:26:47
svaradmin: Vdaka za vysvetlenie, mohol by si dat aj nejaku schemu pls??? A funguje aj usmernovac aj to zapojenie, co sa tu rozoberalo niekolko riadkov vyssie, ja tam mam tvrdy hotstart
110V naprazdno a chyta na tuk s 2,5mm elektrodami, ale ma to hneva, ze je tam az tych 110V...
Jogurt: těch 110V je fakt dost
Svářecí trafa mají naprázdno obvykle do 50V, svářecí usměrňovače pak kolem 70V a invertory max. cca 90V. Napětí na hořícím oblouku by pak mělo být vždy mezi cca 22 - 30V. Rád věřím, že při těch 110V to "zapaluje samo", ale je to dost nebezpečné.
Schéma hotstartu zatím nemám, ale až to dobastlím, tak se podělím
Jogurt, 13.4.2007 13:41:00
svaradmin: nezabudni potom na mna ked to zozenies
...Mna tiez dost hneva tych 110V ale problem je v trafaku - je robeny doma a sam ma napätie naprazdno 80V a kondenzator mi z toho spravil 110V...Inak bezpecne napätie jednosm. je do 120V ale aj tak
Jogurt, 13.4.2007 13:59:21
sorry myslel som zmajstrujes
Rád bych věděl, jak jsi přišel na to, že bezpečné stejnosměrné napětí je 120V?
tex, 15.4.2007 11:41:32
dotykem
Hill, 15.4.2007 13:37:43
>>pibi: ČSN 33 2000-4-41 v platném znění
Jogurt, 15.4.2007 16:02:37
to pibi: poznas normi???
No ať koukám jak koukám, tak vidím, že bezpečné dotykové napětí ŽIV7CH částí je 100V ss v prostorách normálních. Že bych měl špatný výtisk normy?
Zdravim vás všetkych mne to dlho funguje takto:4 100A diody + 2 krat 20A +2 milifarada kond + tlmivka na jadro zo 125 watovej vybojky 183 zav. dŕót 1,8mm.Kebz mal niekto zaujem za rozumnu cenu mam diody 100 160 aj 200A.Čaute Vlado
Sender: tak jsem vyzkoušel ten triakový regulátor. Chodí to docela dobře. Poznatky jsem shrnul v článku na www.svarbazar.cz, viz URL. S Hotstartem je trošku problém, času se nedostává
Ale jsem už tak daleko, že to plavat nenechám, jen to bude trošku trvat...
(viz url odkaz)
Sender, 25.4.2007 10:12:52
svaradmin:Pěknej článek.I já bych se pustil do hotstartu ale nemám vůbec čas.Docela se těším na zimu,to bude víc času.
Ježiš Sender dej pokoj se zimou, vždyť ještě ani nebylo léto
To raději hodíme hotstarty za hlavu, hlavně ať je teplo
Psal jsi, že ten regulátor ještě vyzkoušíš na doma vyrobený svářečce, povedlo se to?
Sender, 25.4.2007 16:15:39
Zatím jsem to nezkoušel (nebyl čas).
Mám velkou rozpracovanost a hotovýho nic.
Kdyby se přeci jen nějaký čas našel, měl bych zájem o nějaký fotečky z toho pokusování. Jen tak jako ilustrativní obrázky. Předem dík.
Sender, 27.4.2007 21:06:51
svaradmin:V součastnou dobu je to fakt problém.Kdybych něco sbastlil,tak se ozvu.
souba, 28.4.2007 06:39:11
Taky by mě zajímal HotStart.
Jestli by to šlo bez programování ?
Sender, 28.4.2007 10:54:34
Myslím že by se i 555 dal na to použít (s relátkem).
Taky bych jeden jednoduchý obvod měl. Je to obkreslený přímo ze svářecího invertoru a vystačí se 2 tranzistory a relé. Hodím to do galerie. Ale nejdříve ve středu, nevím co dřív...
souba, 30.4.2007 12:22:17
svaradmin : až dáš schema do galerie pokusím se to udělat a vyzkoušet.
souba: Hotstart jsem dal do galerie. Je to jednoduchý obvod obkreslený z jednoho velmi rozšířeného svářecího invertoru.
Je to bez hodnot součástek, to je potřeba dobastlit
Na vstup je přivedeno přímo svářecí napětí (v případě trafa se to ještě bude muset usměrnit můstkem). Při poklesu Usvar (dotyk eldy) zavře T1 a otevře T2. Obvod potřebuje vlastní napájecí zdroj (v originále je to cca 24V). Doba aktivace hotstartu je dána velikostí kondu C1. Relé je v originále miniaturní v provedení DIP a svým spínacím kontaktem zkratuje ovládací potenciometr proudu - tzn. nastaví max. hodnotu pro zapálení elektrody. Ovšem může také připojit k potenciometru paralelní odpor pro případ, že by maximální hodnota byla moc vysoká. Tak to zkus dobastlit s konkrétními hodnotami součástek a dej vědět, jo?
souba, 2.5.2007 04:57:05
Svaradmin : díky.
Nemáš aspoň nějaké hodnoty pro orientaci.
Protože takhle musím vše vypočítat.
Jinak je mi jasné , že hodnoty budou pro každou svářečku jiné.
Souba: hodnoty žádné nemám. Byla to sice klasická montáž, ne SMD, ale s barevnejma proužkama stejně nekamarádím. Přišlo mi jednodušší to dopočítat, navíc já bych asi stejně použil jiné napájení: 12V (množí se mi tu různé síťové adaptéry z různých vysloužilých přístrojů
Tranzistory budou nějaká "bécéčka" třeba BC337, na místě D1 a D2 vyhoví jakákoliv usměrňovací, třeba 1N4007. C2 a C3 bych dal 100n a v případě C1 bych zaexperimentoval s hodnotami cca 10 - 220 mikrofaradů. Zenerka podle napětí naprázdno dané svářečky a odpory holt dopočítat
souba, 5.5.2007 09:55:49
svaradmin : chtěl jsem se pustit do bastlení,ale zarazil mě C1 v serii s relátkem.
Relé v tomto zapojení nemůže spínat.
jezevec, 5.5.2007 12:06:11
A proč by nefungovalo? Jakmile se otevře T2, relé sepne a drží tak dlouho, než se nabije C1, přestane protékat proud a relé odpadne. Velikost kapacity C1 určuje dobu sepnutí.
souba, 5.5.2007 12:06:13
Podívej se jestli tam nemáš ještě nějaké chyby.
Ještě mám pochybnost ohledně zapojení zenerovky.
To si toho nikdo nevšiml?
Prosim poslete mi taky ten planek na usmernovac ke svarecce ,predem dekuji
jezevec, 5.5.2007 22:34:39
soubo, mám tušení, že nemáš ani páru o tom, jak to zapojení funguje.
souba, 6.5.2007 05:48:57
jezevec , můžeš mi to popsat.
Souba: to zapojení je v pořádku. Co se týče kondu C1, je to jak píše Jezevec. Omezuje dobu po kterou je hotstart (relé) zapnutý. To pro případ třeba přilepení elektrody. Jakmile se C1 nabije, relé odpadne i když vstupní podmínka (pokles vstupního napětí) nadále trvá. Co se týká zenerky, je to trochu nestandartní zapojení. Všichni ji známe zapojenou proti zemi
V tomto případě ale snižuje vstupní napětí o Uz. Tedy nestabilizuje, ale snižuje! Je-li vstupní napětí menší než Uz je dioda zavřená úplně. Je třeba ale dát bacha na proud, který je omezen max. proudem zenerkou (Iz). V tomto případě, ale stačí jen jednotky až max desítky mA do báze toho tranzistoru. Tohle zapojení je proto, aby hotstart zůstal aktivní i při růstu napětí až k Uz. Originální hodnotu zenerky nevím, ale vzhledem k tomu, že na stabilním oblouku je cca 24V, experimentoval bych s hodnotami třeba 5V1, 9V1, 12V (tychle má v šuplíku asi každý).
Jójó.... tak jednoduchej obvod a co je kolem toho za počítání, co? Usvar0, Usvar, Uz, Ube, Uf, Unap, Iz, Ib1, Ib2, Ic1, Ic2...
souba, 7.5.2007 20:27:53
Svaradmin,díky za nasměrování.
Jak vyjde čas zkusím sbastlit.
souba, 23.5.2007 21:32:57
Zapojení Hotstartu jsem doplnil o hodnoty součástek a vyzkoušel.
Pracuje bezvadně ,oblouk chytá bez problémů a samozřejmě lépe než před úpravou.Hodnoty mojí svářečky uvádím .
V Případě použití jiného relé bude třeba změnit C 3.
Vše v galerii.Případné dotazy a problémy se budu snažit zodpovědět.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
souba: SUPER! Už se mi to zdálo dlouhý, tak jsem si naplánoval, že se o víkendu pustím taky do bastlení. Teď to budu mít o hodně jednodušší. Díky
Vůbec bych nečekal, že ten C3 nakonec vyjde takhle velikej, ale o funkčnosti tohoto zapojení s těmito součástkami nepochybuju. Je to fakt dobré.
souba, 24.5.2007 06:28:41
svaradmin : přeju ůspěšné bastlení.Dej vědět jak chodí.
Tak máme dobastleno. Svěřil jsem stavbu svému mladšímu kolegovi a úspěšně to rozchodil hned na druhý pokus
V prvním pokuse jsme byli odměněni krásným pyrotechnickým efektem. Za silně čadící bécéčko mohla tragická záměna odporu 2k2 za 2R2
To je tak, když se sáhne do přihrádky, ale už se nepřeměří... Ale už to chodí. Zatím jen na sucho, svařovat budeme až zítra, momentálně není s čím. Nakonec jsme ten kolektorový odpor snížili z 2k2 na 1k. Zdálo se nám, že se ten kondík vybíjí moc pomalu, což by nebylo dobré pro opakované starty oblouku. Pak dám vědět.
Neměl by jste někdo radu, kde sehnat schéma na svářečku TR 121, dělaly to Hořice v podkrkonoší.
souba, 4.6.2007 15:57:05
Svaradmin,
při praktickém zkoušení odchází T2 je potřeba předimenzovat.Min 10A/200V.
Souba: to je divný. Je naprosto zbytečný to dimenzovat na 10A. Pokud má ten obvod stabilní napájení 12V musela by paralelní kombinace odporu cívky relé a odporu R4 klesnout pod 12/0,1=120 Ohmů, protože to BC 547 má max. kolektorový proud 0,1A. Jenže to relé HE751 (na 12V) má odpor vinutí cívky 1K a paralelní kombinace s 2K2 je tedy 687.5 Ohmu. Kolektorový proud po dobu nabíjení kondu C3 tedy bude 12/687.5=17.5 mA. Po nabití C3 klesne na 12/2200=5.5 mA. A to je s bohatou rezervou. Problém máš buď v rezistoru R4 (podstatně nižší hodnota než 2K2), nebo v napájení (není to 12V ale mnohem víc) a nebo v relé (buď má mezizáviťák na cívce a tudíž mnohem menší odpor, nebo se tam někudy dostává to velké napětí z kontaktů). Nic jiného si nedovedu představit. Možná ještě ta D3, ale když bude seklá tak relé nebude spínat a T2 bude čoudit - znám to
My jsme rovnou dali oba tranzistory typu BC337 na 0,5A a proto jsme mohli jít s R4 až na 1K. Relé máme nějaký Finder s cívkou taky kolem toho kila. Takže kolektorový proud je 12/500=0,024 A a tranzistor na 0,5 A s tím nemá problém. Chodí nám to, ale přesto jsme dali dohromady ještě lepší zapojení. Jakmile zpracuju schéma, šoupnu to do galerie.
Milan, 5.6.2007 07:49:41
Prodám diody 150 A viz.bazar
Dal jsem do galerie schéma vylepšeného Hotstartu ke svářečce. Na původním zapojení nám vadilo, že relé sepne až po dotyku elektrody. Nyní je relé sepnuto při napětí naprázdno a svářečka tak má "naložíno" ještě před pokusem o zapálení oblouku. Dobu po kterou je Hotstart zapnutý po poklesu svářecího napětí ovlivňuje C2. Trimr R4 slouží k jemnému doladění. Je to postavené ze šuplíkových zásob a moc jsme se s tím nepárali. Možná by to chtělo trochu optimalizovat a učesat, ale chodí to mnohem lépe než předchozí zapojení. Zkoušeli jsme to s trafosvářečkou TELWIN 140A s regulátorem Diak-Triak, viz galerie ID 248. Relé svými kontakty zkratuje potenciometr. Pro DC svářečku se nepoužije můstek a C1 a svářecí napětí se připojí přímo na R1. Zenerku 56V jsme poskládali z několika sériově zapojených diod různých napětí.
(viz url odkaz)
souba, 6.6.2007 07:09:03
Svaradmin : druhá verze co uvádíš je fakt dobrá a co nedříve vyzkouším.
Ještě připomínka a vysvětlení k T 2 z minulého zapojení.
Při zkoušení mě T2 4x odešel.Používal jsem Bc,Kc,KF.Prostě co se v šuplíku našlo.Nakonec jsem dal BD911 a vydržel.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Usměrnovač pro trafo svářečku ELEKTROKOV prodavalo se to ke svářečkám elek. vaří to dobře mrkni na to
(viz fotka v galerii)
Usměrnovač pro trafo svářečku ELEKTROKOV prodavalo se to ke svářečkám elek. vaří to dobře mrkni na to
(viz fotka v galerii)
nejde odkaz na galerii jo to ID 349
Dobrý den!
Problém regulace a usměrnění jsem řešil někdy před dvaceti léty a nakonec vyhrálo jedno schéma z někde tady zmiňované knížky.Konkrétně se jedná o trafo s proměnným sloupkem jádra,čímž dochází ke změně sycení trafa.(řešil jsem to zasunováním části jádra po šroubu)Primár je vinutý pro napájení ze dvou fází a sekundár má naprázdno 68V(pro použití bez usměrňovače by stačilo i 60V)a je z měděné pásoviny ze starých aut.startérů.Usměrnění je ze čtyř 150A diod,které jsem našel ve sběrných surovinách.Tlumivka je na E I jádru,asi 1000VA,bez dalších součástek.Používám ten krám už asi dvacet let(usměrněným trafem se dají dělat i tzv.poziční sváry,tzn.svislé,koutové..)Jediná nevýhoda je,že ten krám váží asi 60 kilo.Pokud se mi podaří ještě někde objevit výpočty a výkresy,naskenuju je a zveřejním,ale je to všechno stoprocentně ve zde již uvedené knize.J Čech