Hill, 3.7.2006 18:17:55
Solid State Relais - relé v pevné fázi - obvykle je v něm výkonovým členem triakový spínač nebo výkonový tranzistor.
Jerry, 3.7.2006 18:31:59
a kdy je vyhodne ho pouzit na rozdil od normalniho?
Kdyz potrebujes rychle a caste spinani.
Hill, 3.7.2006 20:06:34
...a tam, kde není podmínkou galvanické odpojení obvodu, případně obvod máš možnost rozpojit ještě mechanickým vypínačem. SSR totiž mají i v rozepnutém stavu propouští malý proud a navíc není levné odchytit všechny napěťové špičky, které by mohly způsobit jeho protavení, t.j. trvalé sepnutí.
Proto předpisy nedovolují použití SSR například ve smyčkách nouzového vypínání strojů.
Jerry, 3.7.2006 22:31:57
Takze kdybyste to meli nejak shrnout - uvedte mi prosim nekolik aplikaci, kde se SSR s vyhodou pouziva oproti beznemu rele. Chapu sice rozdil, ale nevidim vyuziti.
Hill, 4.7.2006 07:00:31
Začnu s aplikacemi těch nejmenších až středních: co takhle vestavné časové relé do instalační krabice na osvětlení chodby či k ventilátoru studovny (teda WC)? V nich to je.
Taky se SSR používají v ovládacích obvodech právě tam, kde nevadí určitý proud i v rozepnutém stavu (typ.1 až 20 mA), případně je žádoucí vysoká četnost spínání*), (viz Danhard) nebo ovládání výkonových stykačů, pokud by případná porucha SSR neohrozila bezpečnost nebo nezpůsobila rozsáhlé materiální škody (případně se kontroluje zpětně stav na výstupu).
*) například plnicí linky lahví, třídicí linky, naváděcí a přisukovací automaty v tkalcovnách a podobná zařízení měla dost vysokou spotřebu klasických relé a stykačů pro opálené kontakty.
No a použít je lze taky tam, kde se vyžaduje jiná důležitá vlastnost relé, a to galvanické oddělení ovládacího okruhu od výkonového; až na výjimky jsou řídicí a výkonová část SSR oddělené optočlenem. Například řada 1SAR.... od ABB Semiconductors.
Mimochodem - také se přitom ušetří hodně stříbra či drahých speciálních slitin na kontakty: i kdyby z bezpečnostních důvodů musel být předřazený elektromechanický stykač (konečně, ono to neškodí ani z jakéhokoli jiného důvodu), veškeré spínání a (až na nouzové stavy) rozpínání proběhne bez zátěže, protože to za něj převezme právě SSR. To samozřejmě výrazně šetří mechanické kontakty.
Hill, 4.7.2006 07:05:21
Prostě, jak jsem napsal: dnes už jsou SSR tak dobrá, že jimi obecně lze nahradit mechanická relé či stykače (s těmi bezpečnostními omezeními). Ale o nich už jsem psal dřív. Mají ještě jednu výhodu proti mechanickým relé, na tu jsem zapomněl, a tou je, že pro sepnutí vystačí s podstatně menším budicím výkonem.
Vasi, 4.7.2006 17:43:05
Nebo treba byvaji v pecich pro pretavovani plosnaku, kde spinaji topne zarice a udrzuji pozadovanou teplotu.
Jerry, 4.7.2006 18:24:27
takze tedy se toto rele vyvinulo pro aplikace, kde diky castemu spinani mechanicka rele odchazela.
diky
Mechanickym rele nejde udelat fazove spinani (treba v nule, kvuli ruseni) a ma omezenou zivotnost prevazne z duvodu jiskreni na kontaktech - opalovani, vytvoreni krusty oxidu, pecky a tim zhorseni odporu kontaktu a naslednou teplenou destrukci kontaktu.
Na druhou stranu jsou mechanicke kontaky odolnejsi proti ruznym prepetim a kratkodobym nadproudum.
V rozepnutem stavu maji skutecne nevodivy stav, dany vzduchovou mezerou a pevnosti izolantu konstrukce rele.
Sendy, 5.7.2006 19:28:57
No, takové fázově laděné Wágnerovo kladívko, to může sloužit i jako fázová regulace
)
Jerry, 5.7.2006 19:40:49
takze ho muzu pouzit treba i pro stmivac lampicky?
Coz o to, mel jsem tady nejakej vibrator, ale nebyl to robertek pro damy, ale wermachtackej vibracni menic :o)
Sendy, 5.7.2006 21:31:24
A slušný průvodní jev je i testování EMC u přístrojů v širém okolí
.
Hill, 5.7.2006 21:54:01
Na stmívač nebývá SSR dostatečně rychlé - sico to jistým způsobem uregulovat jde, ale tuším jen v rozsahu 60-100%. Pod těch 60% (doba sepnutí 6ms) už za to výrobci zpravidla neručí.
Na stmívání jsou přece stmívače a ne relé.
Uvadel jsem to jako priklad, hlavne to spinani v nule, jelikoz je to vlastnost nekterych SSR.
I maly optotriak se da nazvat jako SSR a pouzivam ho na buzeni vykonovych prvku ve stmivaci :o)
Pouziva se i kombinace SSR premosteneho rele, protoze kazde SSR ma nejaky ubytek, ale zajisti sepnut/rozepnuti pod proudem, pak ho premosti rele, ktere ma takto podstatne vetsi zivotnost.