Hill, 1.2.2007 21:25:04
Jde o to, jaká baterka. Autobaterka? Pokud zajistíš její dobíjení a budeš ji udržovat nabitou, nevadí jí ani -25°C. Samozřejmě v takovém mrazu 44Ah baterka sotva udrží napětí při odebíraném proudu nad 50A, ale to, předpokládám, nehrozí.
Jestli nepotřebuješ vysílat data trvale, ale třeba jen souhrn či průměr jednou za pět minut, stačí gelovka 12V/4Ah. Pět minut ji budeš krmit udržovacím proudem ze solárního panelu a pak si z ní šťávu například na 10 sekund vypůjčíš. Viz prodávané autoteploměry - trvale jsou v chodu jen hodiny, měření probíhá jednou za minutu a krátce, takže mikrotužka to udrží 18-20 měsíců v chodu.
Kubas, 1.2.2007 21:42:01
nene, primo autobaterku nejde, chci pouzit neco mensiho, lezi mi tu 12V/1,2Ah tak bych ji rad vyuzil (rad, ale to neni podminka). Uhodls ze chci vysilat jednou za pet minut, mozna i jednou za hodinu bude stacit.
Jenze kde sehnat solarni panel aby mi udrzoval nabitou 12V baterku? Co jsem se dival, v gesu maji neco malo, ale abych z tech clanecku poskladal 13V tak bych je jednak prohnul,jednak proud bude nic moc, a navic to zarizeni bude u reky, blizko stomu => malo slunka :( No, ale myslis, ze sama osobe mi vydzi ta 12V/1,5Ah krmit rok v kuse atmel ve sleep modu a jednou za zmineny cas sepnout, pocitam ne vic jak 50mA na 5s, a poslat data? podle me by mela ne?
StandaT, 2.2.2007 00:52:31
tak ji zkus a uvidis, tim nic neztratis.celou, i kdyz ne moc kvalitni elektroniku i se zdrojem, muzes vytahnout z takovy ty lampicky
bastlíno, 2.2.2007 09:14:18
No, ale myslis, ze sama osobe mi vydzi ta 12V/1,5Ah krmit rok v kuse atmel ve sleep modu a jednou za zmineny cas sepnout, pocitam ne vic jak 50mA na 5s, a poslat data? podle me by mela ne?
Jak píše Hill , olověné baterky se po čase "samovybijí" i bez zatížení. Rok určitě nevydrží a navíc ve vybitém stavu neodolá mrazu vůbec.
Udržovací (dobíjecí) proud stačí pár mA.
Kubas, 2.2.2007 10:44:56
No tak pokud by na to dobijeni stacilo fakt jenom pak (desitek) mA tak to by bylo super. Jakym zpusobem je ale treba ty baterky dobijet? bude tam potreba nejaky spesl regulator, nebo to pujde uplne jednoduse? pripojit solar. panely natvrdo k baterce asi neni nejlepsi reseni, nebo myslite ze by to stacilo?
bastlíno, 2.2.2007 11:34:17
Natvrdo to připojit asi raději ne. Musí to mít omezovač napětí, aby se AKU neuvařil, za dlouhých letních slunečních dní. Někde to schéma bylo. Psal o tom myslím Michal Černý v AR-PE. Článek byl myslím o dobíjení autobaterií.
Hill, 2.2.2007 18:40:50
Když je to u potoka, nestálo by za to pouvažovat o nějakém vodním motoru? A třeba "dynamo" na kolo, což je vlastně alternátor, obvykle 6V při 0,5A, to je špičkové napětí téměř 8,5V při takovém odběru. Dobře udělaný zdvojovač napětí ti při více, než 13,6V, dá proud do 150mA. Tím akumulátor nezničíš a, doplníš-li hlídání napětí, máš vystaráno.
Jde jen o volbu kola či turbínky podle průtoku. A vybetonování šachty, kam si tu elektrárničku zamkneš. I tak to přijde levněji, než solární panel daleko menšího výkonu.
Kubas, 2.2.2007 21:17:07
:) no, je to docela dobry napad :) Presneji receno, bude to merit hloubku vody, hlavne pri povodnich. Cili neni to potok je to reka (asi 7-10m siroka). Ale "vodni mlynek" s dynymem asi neni nejlepsi, to by voda bud odnesla, nebo spis zatopila to dynamo a nejak ho utesnovat by bylo slozite. A pri zatopeni by se tam dostalo dost bahna a bylo by po dynamu. Leda nejakou mensi turbinku, proud by tam byl, ale zase se bojim toho zatopeni, a tahat hridel na breh... nevim nevim, byla by dlouha, tezka... A za levny peniz asi generator pro to urceny asi nesezenu. A pak, potrebuju aby to vypadalo trochu "profesionalne" a to nevim jestli by se mi s timhle podarilo :) to uz spis ty sol. panely. Moderni, ekologicne, jednoduche, hezky zvuk, nehezka cena.. :)
Tak treba nejakej sloupek do vysky treba 50cm nad hladinu. Dole mit jen tu turbinku a pak to hnat prevodem (nejspise remenicka) nahoru, kde by byl ten alternator s elektronikou...
Kubas, 2.2.2007 22:33:12
Vasi: dik za radu, ale asi sem zapomel ze u nas jsou 3 povodne za rok uplne normlani a oproti normalu se vyda vysplha tak o 2-3 mozna 4m, ted to neodhadnu tak presne :) takze uz jenom to ukotveni aby to voda nesplachla by bylo neco a kdyz by tam byly prevody asi by bylo treba turbinu a ne jeji zdrobnelinu. myslim, ze by mely ty prevody takovy odpor ze by to turbinka neutahla. teda aspon to, co bych udelal v + - domacich podminkach.
Slo by udelat vodni mlynek na plovaku, ale zase: ukotvit to tak aby mohl chodit 3m hore dole, dostran nejlip vubec....
Hill, 2.2.2007 23:36:30
bastlíno, 3.2.2007 04:34:30
To už mi přijde jednodušší tam občas (4 ročně?) zajet a vyměnit baterii za nabitou (nebo ji dobít z auta).
Hledal jsem něco o dovolené nejnižší teplotě. Výrobci jsou skoupí na informace (udávají vybíjení do -20 st.C)
Gelové akumulátory mají údajně nízké samovybíjení(jeden konkrétní údaj je v odkazu).
Záleží, jak často to bude vysílat, kdyby jednou za hodinu , tak je za rok je spotřeba 12,2Ah. (při 5s, 50mA), takže aku 1,5Ah to bez dobíjení nezvládne => Zvětšit Aku, snížit spotřebu, průběžně dobíjet, vyměňovat Aku nebo to zkombinovat.
Kdyby (solární?)dobíječka dávala např. 10mA, tak za rok svícení je to 87,6Ah. Smůla je, že Slunce nesvítí např. v noci a navíc v zimě je slunečního svitu ještě podstatně míň, ač by ho bylo potřeba kvůli zamrznutí Aku víc.
http://lib.store.yahoo.net/lib/zbattery/gh1213.pdf