Jak vyrobit přístrojové štítky?
Vzhled Vašeho výrobku může velmi ovlivnit přístrojový štítek. A to samozřejmě jak pozitivně, tak negativně. Výrobou takovýchto štítků se zabývá mnoho firem a to i v České republice. Ty Vám splní všelijaká přání. Dokáží udělat průhledné okénko pro displej nebo indikační LEDky, vytvoří pružná místa pro zakrytí tlačítka nebo rovnou integrují plochou a ohebnou samolepící klávesnici do přístrojového štítku. Celé to má ale jeden háček. Kusová výroba obvykle nepřichází v úvahu. A i s většími sériemi se těžko dostáváte pod 100,-Kč za kus.
www.elweb.cz
Pročítal jsem tedy různá diskuzní fóra, prohledával internet... V naději že naleznu nějaké rozumné řešení, které by splňovalo mé vysoké požadavky na kvalitu a profesionální vzhled a zároveň bylo cenově dostupné. Nějaké nápady jsem nalezl, ale po jejich realizaci a vyzkoušení nic nevyhovovalo.
www.elweb.cz
Nakonec stačilo přestat přemýšlet složitě (tedy tak, jak nás to učí ve škole) a začít uvažovat jednoduše, otevřít oči a zajít se zeptat na nejbližší kopírku. V žádném případě nechci napsat, že jsem "objevil Ameriku", určitě to už dávno někoho napadlo, ale bylo by škoda se o ten nápad nepodělit i s Vámi.
www.elweb.cz
elweb.cz

www.elweb.cz
Do kopírovacího centra stačí přinést předlohu štítků na CD například ve formátu JPG a objednat si tisk a následnou úpravu papíru tzv. samolepící laminací. Laminace je přesně ta plastová folie, ve které máte například svůj nový občanský průkaz. A když je ještě k tomu z jedné strany samolepící, lze velmi snadno přilepit na panel přístroje. Dejte si akorát pozor, aby Vám u kopírky nezměnili rozměry předlohy. Ale když jim řeknete, v kolika DPI předloha je nebo jaké má mít fyzické rozměry, mělo by být vše v pořádku. Předlohu si samozřejmě můžete vytisknout sami, ale málokdo má přístup k tak kvalitní tiskárně. Navíc inverzní štítky (bílé písmo na černém podkladu) vypadají většinou lépe a ty je s běžnou tiskárnou problém vytisknout, a když už se to povede, spotřebujete značnou část toneru. Pro opravdu "luxusní" štítky doporučuji zadat tisk ve fotolabu a do copy centra přinést zalaminovat už hotovou fotografii.
www.elweb.cz
Výsledné štítky jsou voděodolné, omyvatelné a především velmi odolné vůči poškrábání nebo jinému mechanickému poškození.
www.elweb.cz
A že byste chtěli okénko pro LCD? To přeci není žádný problém. Do papíru jednoduše vystřihněte (nebo raději vyřízněte žiletkou) otvor potřebných rozměrů a dejte laminovat až pak. Vznikne průhledné okénko.
www.elweb.cz
elweb.cz

www.elweb.cz
Otvory, které budou překryty maticí (například od páčkových přepínačů nebo některých konektorů) stačí vystřihnout malými nůžkami (postačí ty z manikúry). A ty na jejichž vzhledu záleží (budou u nich vidět okraje) je nejlepší vyrazit. Nejprve jsem nevěděl čím. Pak jsem ale obětoval jeden konektor (stejný typ, který v daném otvoru bude), zbrousil jsem ho "pěkně do ostra" modelářskou bruskou nasazenou ve vrtačce a vyrobil tak "vyrážeč". Pak stačí použít kladivo a několik papírů jako podložku.
www.elweb.cz
Na fotografiích se můžete přesvědčit, jak hezky štítky vypadají...
www.elweb.cz
Ptáte se na kolik to celé přijde? Na pár desítek korun za formát A4 :o)
www.elweb.cz
Možná právě přemýšlíte o tom, proč používám pro zde prodávanou stavebnici generátoru DDS 3.0 štítky "za pár korun". Protože jsou po montáži do krabičky stejně kvalitní jako štítky z komerčních přístrojů a také proto, že je to jeden z mnoha nápadů, které umožňují sestavení generátoru s lepšími parametry a za několikanásobně nižší cenu než běžně prodávané přístroje.
www.elweb.cz
elweb.cz

www.elweb.cz


fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
0403GENERÁTOR FUNKCÍ DDS 3.0
další článek     >>
0206Svítící obrázek/nápis z rotujících LED řízený PICem, například do výpletu jízdního kola

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist