Oprava basového reproduktoru (diagnóza: chraptí).




Nikdy není dobré vytáčet více než jeden knoflík předzesilovače úplně doprava. Přestože třeba reproduktor(y) nemají problém s maximální hlasitostí nastavené předzesilovačem, s každým dalším deciBelem navýšení korekcí se výrazeně zvyšuje amplituda výstupního napětí zesilovače, tím i ztrátový výkon na cívce reproduktoru a (především na nízkých kmitočtech při regulaci hloubek) i výchylka membrány, která je (mimo jiného) nepřímo úměrná frekvenci (čím nižší frekvence, tím vyšší výchylka). A kromě toho, že se zvětšující se výchylkou membrány se zhoršuje zkreslení reprodukce audio signálu, v extrémním případě můžete reproduktoru ublížit. Což se mi u studiového 12"basáku také bohužel povedlo. Má Beyma 12BR70 vyskočila příliš daleko. (Stalo se to pochopitelně po vytočení více než jednoho knoflíků na předzesilovači zcela doprava.) A jak se choval reproduktor, kterému bylo takto ublíženo? Byl jako nachlazený - místo aby hrál, chraptěl. Při zamáčknutí membrány rukou směrem dovnitř vydával zvuk jako při řezání dřeva a membrána zůstala částečně zamáčknutá - něco tam drhlo. A co teď s ním? rozřezat ! :))
www.elweb.cz
Ještě než začnu s vysvětlováním postupu opravy, děkuji pánům ze zdejšího diskuzního fóra za rady. Zásluhy mají především danhard a sinclair :)
www.elweb.cz
Reproduktor byl namontován zevnitř a ozvučnice byla v mém případě pro jistotu nejen "svrutovaná", ale i slepená dvojvrstvá a potažená textilem, takže oprava byla hned zpočátku tak trochu brutální.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Po vyndání reproduktoru z ozvučnice jsem nejprve odpájel jeho přívodní drátky vedoucí od membrány ke svorkám. Poté nožem uříznul kolem dokola středičku (to jsou ty hnědé vlnky pod membránou) co nejblíže u magnetu, tedy v té nepohyblivé části. A nakonec šroubovákem opatrně odlepil gumový závěs z koše. I když to tak nevypadá, tento postup opravdu vede k opravení reproduktoru.

Poznámka od sinclaira: "Středička se v žádném případě neodřezává, ale vhodným rozpouštědlem se namočí její okraj na koši, až povolí lepidlo. Podle typu lepidla buď toluen, případně tetrachloretylen nebo i aceton." Asi na tom něco bude :)

Po vyndání kmitacího systému z koše vypadala cívka netknutě, což je dobré znamení, protože kdyby byla spálená nadměrným ztrátovým výkonem, pravděpodobně byste si toho hned všimli. Problém jsem objevil až po chvíli. Membrána, přestože má maximální výchylku uváděnou 6mm, musela vyskočit nejméně 20mm. Former ("plíšek" na kterém je navinuta cívka) opustil mezeru v magnetu, při cestě zpět se do ní netrefil, dopadl vedle a zdeformoval se. Viz foto:
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Konec zdeformovaného formeru v mezeře drhnul a to byla příčina chraptění reproduktoru. Nejprve jsem se snažil poměrně měkký former vyrovnat, ale jeho konec byl tak pomuchlaný, že jsem z něj nakonec musel přečnívající milimetr žiletkou odříznout. Pokud byste to někdy také dělali, pozor ať nepoškodíte cívku. Nabízí se otázka, jak vše zase poskládat dohromady. Z membrány se ještě musí odříznout (nejlépe žiletkou) prachovka (ten vyboulený kus papíru uprostřed membrány), aby bylo možné former vystředit. Po zandání membrány na původní místo jsem dle rady danharda namotal mezi former a střed magnetu papír (viz foto) - tím se dostane cívka přesně doprostřed a snad se nebude nikde dotýkat.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Pak stačilo použít tavicí pistoli. Nevím jak by to dopadlo s jiným lepidlem, ale tavicí pistole opět ukázala, že její použití je opravdu všestranné. Nejprve jsem s ní přilepil gumový závěs ke koši a poté slepil kolem dokola i středičku. Tady bylo třeba dát si pozor na to, aby byl kmitací systém (membrána) natočená přesně stejně jako před zákrokem. Nakonec jsem přilepil zpátky na místo i prachovku. Tady ale už tavicí pistoli určitě nepoužívejte, zvětšením hmotnosti kmitacího systému by se kromě dalšího snížil rezonanční kmitočet a také citlivost. Lepší je lepidlo na papír, třeba Herkules.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
A reproduktor byl jako nový... téměř :o)
www.elweb.cz
Po více než roce od doby, co jsem tento článek psal, sem jen připíši, že reproduktor po opravě stále ještě funguje, přestože je nadále používán na našich privátních trance akcích, kde vždy několik mnoho hodin hraje na hranici svých výkonových možností... :)


fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
01025W RGB LED barevná hudba
další článek     >>
5004Digitální teploměř s obvodem MAX139/140

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist