Plastové krabičky




Nejen obchody s elektronickými součástkami nabízejí poměrně široký sortiment plastových krabiček od univerzálních různých velikostí až po speciální pro dálkové ovládání, adaptéry a nebo jiné specifické zařízení. Většina z nich je vhodná pro bateriemi nebo adaptérem napájené obvody. V aplikacích s vyšším (např. síťovým) napětím uvnitř krabičky byste měli při výběru dát pozor i na typ materiálu. Obvyklé tvrzené PVC je tepelně odolné pouze do 85°C a za jistých okolností by mohlo vzplanout. Některé krabičky lze zakoupit i z odolnějších materiálů, z nichž některé splňují i normy pro síťové napětí. U takových je však potřeba počítat s vyšší cenou a obtížnější dostupností. V katalozích se nejčastěji dozvíte jen vnější rozměry a už se nedočtete o různých zkoseních, výstupcích, tloušťce stěny a podobně. Proto je lepší nejprve zakoupit a nebo si alespoň prohlídnout případně změřit vhodnou krabičku přímo v prodejně ještě před návrhem plošného spoje a rozmístění ostatních součástí vašeho výrobku. Většina univerzálních krabiček je již připravena pro montáž desky plošných spojů na distanční sloupky uvnitř krabičky (většinou na dně). Distanční sloupky lze snadno odstranit pomocí štípaček a k montáži desky použít jiný způsob, ale na kvalitě a lepším vzhledu vašeho výrobku přidá i to, pokud je vám známo rozmístění těchto sloupků již při návrhu a desku plošných spojů jim přizpůsobíte. Na většině plastů dobře drží lepidlo z tavicí pistole, pomocí níž můžete upevnit některé další součásti. Téměř vždy je potřeba krabičku ještě dále upravit vytvořením otvorů pro ovládací a signalizační součásti (přepínače, tlačítka, potenciometry, LED, displeje, akustické měniče apod.) nebo i konektory. Otvory lze zhotovit mnoha způsoby. Vše však záleží na vybavení vaší dílny a dostupném nářadí.
www.elweb.cz
Kruhové otvory menšího průměru je možné použít libovolnou vrtačku s vrtákem „do železa“. Po hladkém plastu by špička vrtáku snadno klouzala, proto je vhodné předznačit si středy děr bodcem, nebozízkem nebo hřebíčkem a kladívkem. Předznačení děr je možné provést i menším (cca 1mm) vrtáčkem při vyšších otáčkách. Obecně by se pak neměly volit otáčky vrtačky příliš malé (pod cca 500 min-1), aby se plast v okolí otvoru neštípal, ale ani příliš vysoké (nad cca 5000 min-1), aby se plast třením příliš nezahříval a netavil.
www.elweb.cz
Pro zhotovení středně velkých kruhových otvorů se mi jeví jako vhodnější použití vrtáků určených pro vrtání do dřeva, které mají uprostřed ostrý hrot. Pro tento hrot je potřeba nejprve předvrtat dírku vrtákem „do železa“. Při následném použití vrtáku „do dřeva“ pak snadněji udržíte kolmý směr. Pokud máte k dispozici stojan na vrtačku, dosáhnete i s vrtáky „do kovu“ obdobných výsledků.
www.elweb.cz
K výrobě otvorů kruhového tvaru o průměru větším než 13 mm lze zakoupit různé sady násad na vrtačku. Ale je možné, že se vám nebude chtít utrácet peníze zbytečně a navíc sady nemusí obsahovat vámi požadovaný průměr. Existují však i jiná řešení, která popisuji o něco níže (viz „otvory jiných tvarů“).
www.elweb.cz
Hranaté (mnohoúhelníkové) nejsnadněji respektive s minimálními nároky na nářadí můžete vyříznout rozžhavenou odporovým drátem. Nejprve tenkým vrtákem (cca 1mm) vyvrtáte dírky ve vrcholech předkresleného mnohoúhelníku, pak provléknete odporový drát a připojíte jeho konce k regulovatelnému zdroji napětí (nebo proudu).
www.elweb.cz
Poznámka: Odporový drát můžete zakoupit v některém obchodě s elektronickými součástkami, ale můžete použít i drát z výkonových rezistorů (stačí rozbít kladívkem a odmotat) nebo potenciometrů. Vhodné jsou cca 10 W/m
www.elweb.cz
Regulací napětí respektive proudu nebo změnou aktivní délky použitého drátu můžete nastavit jeho teplotu tak, aby šlo lehkým tahem za konce drátu (raději tahejte za krokosvorky k němu přicvaknuté) plast pomalu řezat, ale ne příliš vysokou, aby se plast za drátem znovu nespékal nebo aby dokonce nevznikal jedovatý a nepříjemně zapáchající dým. Po vyříznutí celého útvaru po jednotlivých „úsečkách“ je vhodné hrany začistit jemným pilníkem na železo.
www.elweb.cz
K vyříznutí otvorů jiných tvarů než výše jmenovaných se obvykle používá fréza. Ne každý ji však má k dispozici. Řada firem na zakázku dokáže podle nákresu otvory vyříznout, ale není to hned a ani zdarma. Pokud příliš nezáleží na kvalitě výřezu (například pokud je překryt rámečkem) lze zvolit i jiné způsoby.
www.elweb.cz
Obdobně jako u výřezu mnohoúhelníkových tvarů lze použít rozžhavený odporový drát akorát s tím rozdílem, že dírku pro drát vyvrtáte jen jednu.
www.elweb.cz
Můžete také tenkým (cca 1,5 až 2 mm, tenčí snadno praskají) vrtákem s většími otáčkami vyvrtat dirku do plastu a dále táhnout do strany podle obrysu tvaru.
www.elweb.cz
Pokud vlastníte lupenkovou pilku, lze použít i ji. (Pokud ji držíte v ruce poprvé, nejspíš lupenku párkrát zlomíte – doporučuji ochranné brýle)
www.elweb.cz



<< předchozí článek
0099Víte co jsou data sheets?
další článek     >>
5006Jednoduchý automatický spínač světel automobilu

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist