kruhové světlo pro makro fotografii s halogenovými žárovkami
Při tvorbě makrofotografie se kromě všech ostatních problémů (a stejně jako u jiných typů fotografií) často setkáváme s nedostatkem světla a při honbě za větší hloubkou ostrosti (volbě vyšších clonových čísel) to může být i venku za jinak vcelku slunečného dne. Použití odrazné desky je sice nejpřirozenějším řešením, ale někdy nestačí. Klasický blesk zanechá ostré stíny a záblesk toho vestavěného kvůli malé vzdálenosti foceného předmětu ("modelky") může být zastíněn vlastním objektivem. Cena makroblesků se pohybuje kolem 15 tisíc a jeho výroba (s podporou systému TTL, ale i bez ní) by nebyla zrovna jednoduchá. Protože makro fotografuji rád, rozhodl jsem se ke stavbě makro světla, a to s halogenovými žárovkami. Je to zřejmě nejjednodušší řešení.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Nevýhody:
www.elweb.cz
- zdroj napájecího napětí (alespoň 1kg olověná baterie)
www.elweb.cz
- teplo a světlo, které může vyplašit např. motýly
www.elweb.cz
- "je to bastl"
www.elweb.cz
Výhody:
www.elweb.cz
- cena pod 500 Kč
www.elweb.cz
- správná expozice díky měření při svícení
www.elweb.cz
- možnost rozsvěcet žárovky jednotlivě
www.elweb.cz
- možnost osazení různě výkonnými žárovkami (celkem až 200W)
www.elweb.cz
- "je to bastl :o)"
www.elweb.cz
Konstrukce
www.elweb.cz
Halogenové zářivky mají v provozu velmi vysokou teplotu (stovky st. C) a tomu musí odpovídat použité materiály. Tělo světla jsem tedy vyrobil z desky nevyleptaného plošného spoje a duralového plechu. S oběma materiály se pracuje poměrně snadno. Desku stačí ořezat pilkou na železo a vrtákem průměru 1mm použitým jako fréza (tj. "tažením díry") vyříznout kruhový otvor pro objektiv. Duralový plech lze naříznout nožem podle pravítka a ohnutím ve svěráku olámat na požadovaný rozměr. Strany a vnitřní kruh jsou z ohébaného pruhu šířky 35 mm. Jednotlivé díly jsem spojil sešitím měděným drátkem, který jsem provlékal předvrtanými 1mm dírkami. (kdyby vás napad lepší způsob, můžete mi napsat:). Do plošného spoje jsem ještě vyvrtal šest děr průměru 16 mm a osadil paticemi pro halogenové žárovky. Patice je lepší mírně naklonit směrem vně, aby žárovička svítila přímo na fotografovaný předmět bokem a ne špičkou, která vrhá stín.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Z druhé strany desky jsem společné vývody (vždy jeden z dvou vývodů patice) připájel přímo na měď plošného spoje (zde bude jeden pól baterie) a ostatní přes mikrotlačítka do dalšího společného uzlu (druhý pól baterie). Tlačítka by měla být uzpůsobená alespoň na proud alespoň 5A, protože před zahřátím odebírají žárovičky proud několikanásobně vyšší než jaký vyplývá z parametrů. Vhodné jsou například "mikrospínače s kovovou páčkou 250VAC/3A, 125VAC/5A". Ty při umístění bezprostředně vedle sebe také částečně řeší problém, jak samostatně ovládat 6 žárovek jednou rukou, protože jedním prstem můžete (ale zároveň při troše šikovnosti nemusíte) stisknout dvě sousední. Experimentoval jsem s různými odraznými materiály pro realizaci vnitřních stěn, kde je požadavek na teplotní stabilitu a také raději na nevodivost, aby nedošlo ke zkratu. Nakonec jsem zvolil bílý autosprej, který světlo nijak nezbarví, odráží ho rovnoměrně (bez textury jako např. alobal), není vodívý, a protože přilně k plechu respektive k desce, neprohřeje se ani při delším (v řádu minut) svícení tak, aby se nátěr poškodil.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Dalším problémem bylo připevnění na fotoaparát. To jsem opět po mnoha experimentech vyřešil pomocí stativové destičky, kterou mám beztak stále připevněnou k fotoaparátu. K destičce duralového plechu, jsem měděným drátkem "přišil" a páskou přilepil teleskopické anténky jejichž tenčí konce jsem stejným způsobem a s využitím lepidla z tavicí pistole připevnil i ke světlu. Destičku jsem polepil izolační páskou, aby nepoškrábala fotoaparát a instaloval do ní zkrz dvě dirky tlustý měděný drát zohýbaný tak, aby do něj zapadla stativová destička a byla dostatečnou silou přimáčknuta.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Světlo z halogenek je žluté. Při fotografování za jinak nižšího osvětlení lze na digitálních fotoaparátech ručně nastavit vyvážení bílé případně si s fotkou pohrát v RAW formátu. Horší je situace při použití analogového přístroje a nebo při dosvicování objektu jinak nasvíceného dením světlem. Proto je vhodné před světlo instalovat ještě modrý fóliový filtr k tomuto účelu prodávaný v obchodech s fototechnikou, který si vystřihnete do požadovaného tvaru.
www.elweb.cz
Světlo je napájeno z bezúdržbové olověné baterie 12V. Tyto baterie se prodávají v mnoha provedeních. Například 2,6Ah typ váží skoro 1kg (což může být při delších túrách nepříjemné, ale je to daň za výrobní cenu) a vydrží několik desítek minut svitu v závislosti na použitých žárovkách. Se světlem se nesvítí trvale, ale vždy jen několik vteřin pro náhled v hledáčku, změření expozice a vlastní expozici, takže tato provozní doba je více než dostatečný.
www.elweb.cz
Vzhledem k tomu, že jsou zde potřeba proudy dosahující 100A (opravdu sto Ampér!) nepřipadá zřejmě jiný zdroj napětí v úvahu. Olověným bateriím ani takovéto proudy však nedělají potíže.
www.elweb.cz
fotografie/obrázek ve formátu jpgfotografie/obrázek ve formátu jpgfotografie/obrázek ve formátu jpgfotografie/obrázek ve formátu jpgfotografie/obrázek ve formátu jpg