8-kanálové sériové dálkové ovládání po dvou drátech (vysílač) s PIC16F84
Toto sériové dálkové ovládání komunikuje pouze po dvou drátech. (jeden datový a zem). Každých několik milisekund se přenáší informace z osmi nezávislých vstupů. Toto zařízení se dá použít například pro ovládání robotů a jiných modelů, protože dvojlinka nebo ještě lépe jen jeden stíněný kablík je tenký a snadno ohebný. Dá se využít všude tam, kde by bylo nevhodné vést devět drátů - takto se nahradí pouze dvěma. Komunikace pracuje na podobném principu jako většina infračervených dálkových ovladačů. Nejprve se vyšle dlouhý start impuls, aby přijímač poznal, že se jedná o začátek přenosu a potom se vysílají jednotlivé bity od prvního až po osmý. pokud se vyšle krátký impuls, znamená to logickou nulu a pokud se vyšle o něco delší impuls, znamená to logickou jedničku. Toto vysílání se neustále opakuje. Schéma je díky použití mikrokontroléru PIC16F84 velice jednoduché. Na frekvenci použitého krystalu příliš nezáleží, ale musí být u vysílače i u přijímače shodná! Doporučuji 4MHz. Kablík mezi přijímačem a vysílačem může být dlouhý až cca 100m. Po menších úpravách se dá tento kablík nahradit infračervenou led diodou a infračerveným hybridním přijímačem nebo rovnou hybridními radiovými moduly.


obrázek/schéma ve formátu gif
program pro mikrokontrolér ve formátu hex (stažení: pravé tlačítko > uložit cíl jako)
V některých prodejnách s elektro součástkami vám podle tohoto souboru doneseného na disketě mikrokontrolér naprogramují (např. GM el. www.gme.cz)
program pro mikrokontrolér ve formátu asm (stažení: pravé tlačítko > uložit cíl jako)
Asm je formát, ve kterém lze program upravovat. Před naprogramováním do mikrokontroléru se musí převést pomocí assembleru do formátu hex

<< předchozí článek
0199Zesilovač 2x 32W s 3D zvukem a fyziologickou regulací řízený procesorem PIC16F84
další článek     >>
03088-kanálové sériové dálkové ovládání po dvou drátech (přijímač) s PIC16F84

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist