chyba - nadpis nenalezen.




Při návrhu elektronických zařízení a především desek plošných spojů se neobejdeme bez použití amerických (a anglosaských) jednotek délky. Většina dnes běžně používaných součástek má rozteč vývodů, případně i ostatní rozměry pouzdra v nějakém "pěkném" násobku palce. Například pouzdra integrovaných obvodů DIP mají rozteč pinů 0,1 palce. Anglicky 0,1 inch, zkráceně pak 0,1 in.
www.elweb.cz
V návrhových počítačových programech je velmi výhodné používat jednotku zvanou "mil", která představuje tisícinu palce. 1 mil = 0,001 in = 0,02539954 mm. Přestože jsem zastáncem evropských jednotek, používat milimetry při návrhu desek plošných spojů je naprostý nesmysl. Pro přibližný přepočet lze uvažovat, že je jeden mm přibližně 40 milů.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Pokud chcete použít nějakou součástku, pro kterou nemáte v knihovnách vašeho návrhového programu pouzdro, budete si muset pouzdro nakreslit. Například v populárním programu Eagle (mluvím teď o verzi 5, snad to někdy v příštích verzích vylepší), nemáte prakticky možnost nakreslená pouzdra mezi knihovnami nějak rozumně kopírovat a tak je musíte kreslit stále dokola až do zbláznění, ...což je jeden z mnoha důvodů, proč již Eagle nepoužívám a přešel jsem na Cadence Allegro (OrCad). V některých programech, jako například v novém (verze 16.2) Cadence Allegro (OrCad) však knihovny nejsou vůbec. Knihovny si můžete sice stáhnout přímo od výrobců, ale v nich jsou obvykle chyby. Sám jsem tomu nejdřív nevěřil, ale chyb je tam opravdu hodně, vlastně jsem ještě nenašel bezchybné pouzdro. Takže je stejně potřeba vytvořit knihovny vlastní. To je v Allegru (OrCadu) naštestí asi tak 20x snadnější než v Eagle.
www.elweb.cz
Při kreslení "vlastních" pouzder se můžete stáhnout datasheet k dané součástce a nalézt výkres pouzdra. Pokud budete mít štěstí, budou rozměry kótovány přímo v palcích nebo v milech. Pokud štěstí mít nebudete, musíte si vzít kalkulačku a všechna čísla přepočítat. K některým pouzdrům se však datasheet shání obtížně, v datasheetu chybí výkres pouzdra a nebo nejsou zakótovány všechny potřebné rozměry. Chybějící rozměry lze "jakštakš" změřit pravítkem nebo nějakým jiným měřidlem a opět pracně a zdlouhavě přepočítávat na mily.
www.elweb.cz
A pak je tady ještě druhá možnost. Jednodušší, rychlejší a v některých případech i jistější a přesnější.
www.elweb.cz
Vzít si konkrétní součástku a změřit ji posuvným měřidlem (šuplerou), která ukáže okamžitě a přehledně rozměr přímo v palcích (respektive milech). Tento postup se mi osvědčil nejen při kreslení pouzder, ale při návrhu konstrukčních krabiček a dalších mechanických částí. Pro případ potřeby měření v mm, stačí zmáčknout tlačítko... Chcete měřit rozdíly (přírůstky) délek? Dalším tlačítkem lze nastavit nulu v jakékoli poloze. Měření je velmi přesné. Maximální odchylka +- 0,01 mm, (tedy +- 0,5 mil) s rezervou postačuje i pro návrhy desek plošných spojů v šesté třídě přesnosti.
www.elweb.cz
Asi se teď ptáte, zda-li toto není reklamní článek... Ano, je. Zakoupil jsem přímo od výrobce několik kusů digitálních posuvných měřidel, nazývaných také jako šuplera a po několika týdnech jejich používání jsem s nimi naprosto spokojený. Proto jsem se rozhodl nakoupit přímo u výrobce větší množství těchto měřidel a podělit se o ně s vámi.
www.elweb.cz
A zde jsou parametry popisovaného digitálního měřidla:
www.elweb.cz
- Zobrazení v mm nebo v palcích, respektive v "mil"
- Vhodné pro měření rozměrů elektronických součástek a konstrukčních dílů při návrhu desek plošných spojů, konstrukčních krabiček a podobně
- Velký čitelný 5-místný displej LCD
- Přesná, zřetelná stupnice
- Posuvné měřitko měří od 0-150mm s přesností 0.01mm / 0-6x0.0005"
- Provedení z nerez oceli
- Typy měření: vnější, vnitřní, hloubkoměr
- přepínání měření palce/centimetry
- přesnost: 0,02 mm lub 0,001"
- rozlišení měření: 0,01 mm
- Maximální rychlost měření 1,5m/vteřinu, 60palců/vteřinu
- funkce kalibrace (nulování)
- doporučena teplota práce: 5-40 oC
- napájení: tradiční hodinková baterie
- má blokující šroub

www.elweb.cz



<< předchozí článek
0103Digitálně řízený PŘEDZESILOVAČ s LCD displejem
(3 vstupy, korekce, rozšíření sterea...)
další článek     >>
0001Audio zesilovače pracující ve třídě D

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist